| Mike02910 a întrebat:

Buna seara,

Ce avantaje si dezavantaje au persoanele care poarta ochelari de vedere in societate dupa parerea voastra.

8 răspunsuri:
| luiza a răspuns:

Eu sunt purtator de ochelari si pot sa iti spun ca nu am nici avantaje si nici dezavantaje: ma ajuta sa vad corect! in ziua de azi suntem destul de multi purtatori de ochelari comparativ cu acum 10 ani si atunci suntem si noi in cotidian: adica nu ne mai poreclesc colegii nicicum! uite ca o chestie: in clasa 2 eu eram singura din clasa mea care purtam ochelari, cand am terminat clasa a 12 am avut inca 19 colegi care purtau ochelari de vedere!

| FataCuChitaraMunților a răspuns:

De ce îţi pasă ce cred alţii? Important e ce gândeşti tu.Eu aş spune că ai multe avantaje. Oamenii te văd ca pe un tocilar. Unde tocilar = inteligent.Dezavantaje ai când te dor ochii.Dar nu se întâmplă nimic rău.Cea mai bună prietenă a mea poartă ochelari, prietenul meu poartă ochelari.Nu cred că o persoană ar trebui judecată după aparenţe.Dar lumea de azi e prea ocupată să-i judece pe alţii, cât să se mai uite şi la ei.Aşa că nu asculta de gura lumii, îţi vor spune tot ce e mai rău.Important e ce vezi şi ce crezi tu.

| Cosmin86 a răspuns (pentru FataCuChitaraMunților):

Nu chiar, tocilar si inteligent sunt lucruri diferite

| FataCuChitaraMunților a răspuns (pentru Cosmin86):

Pentru mine e acelaşi lucru.Persoanele care poartă ochelari citesc multe cărţi sau se pricep la calculatoare.Deci sunt persoane inteligente.

| Cosmin86 a răspuns (pentru FataCuChitaraMunților):

Tocilar = persoana care invata mecanic, se bazeaza foarte mult pe memorie si uita rapid
inteligent = care invata logic, nu memoreaza mecanic pentru nota

Si chestia cu ochelarii e o aberatie de copii mici, sunt destui idioti cu ochelari si destui savanti care nu au purtat niciodata ochelari, ochelarii nu au legatura cu inteligenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

raised eyebrows
Numai dezavantaje, ar trebui sa nu mai poarte nimeni ochelari de vedere... tu intrebi ca si cum, daca mai are rost ca un om sa mai vada clar sau nu. Gandeste inainte sa mai pui intrebari asa de idioate, tocmai ai aterizat in topul celor mai (...) useri de aici.

| Gogu06 a răspuns:

Cred ca esti crescut in vreun sat de ala uitat de lume, iar cand apare unu cu ochelari cred ca apare pe prima pagina in presa locala.

| stalin a răspuns:

Dezavantaje ar putea fi daca te-ar dezavantaja acea pereche de ochelari, adica sa iti stea super naspa..trebuie sa iti stea si bine, sa fie o rama care sa se 'loveasca' la chipul tau! iar ca avantaje, sa admitem ca ai putea parea oarecum mai 'intelectual' in ochii unora.dar la fel cum a spus si luiza, acum nu mai e ceva deosebit in a purta ochelari de vedere! imi aduc aminte ca era o perioada acum vreo 10 ani cand era la moda sa porti astfel de ochelari, incat purta lumea ochelari cu dioptrie 0 doar de amorul artei.