| vulpitaa18 a întrebat:

Ce parere aveti de noile buletine si care e faza cu cipul?

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Noile buletine sunt aliniate la cerintele internationale, inserindu-se la interior un microcip, ca sa nu poata fii falsificat.
Occidentul are acest gen de carte de credit, permise de sofat si orice alt fel de carduri, cu micro cip in ele, de peste 10-15 ani.

| vulpitaa18 explică (pentru Violleta2022):

,,microcip,,? am auzit ca asta se baga in oameni, ca la caini

| Violleta2022 a răspuns (pentru vulpitaa18):

Cipul este un aparat electronic mai mare, microcipul este unul foarte mic, insesizabil, putand fii pus intre foile de hartie ale pasaportului, sau in coperta cartii de identitate.
Da, microcipurile sunt de mai multe feluri, cele pentru hartie sunt extraplate, altele sunt atat de mici, ca intra pe gaura acului de seringa, si se injecteaza animalelor sub piele, ca sa fie mai usoar identificarea si adrsea stapanilor animalelor.
Aceste microcipuri NU sunt folosite la oameni!
Probabil ai vazut filme stiintifico-fantastice, dar sunt doar filme, in realitate oamenii nu au inserate aceste microcipuri.

| RoCkKiD a răspuns:

In sfarsit nu o sa mai stam ca fraierii la cozi in aeroport, unde au scanari automate treci imediat.

O sa fie cativa crestinopati tristi ca vine sfarsitul lumii, dar cu exceptia lor viata va fi mai usoara.

| Endoryus a răspuns:

In sfarsitul romanul se modernizeaza. Bravo voua. Mai bine sa fie buletinul cum e carnetul de conducere in afara. Nu mai este prostia aia de jumate de metru care nu intra in portofel. Trebuia sa fie de mult cat un card de credit. Sper doar ca si italienii sa se trezeasca la realitate cat mai repede.

| vulpitaa18 explică (pentru Endoryus):

Da,se modernizeaza.dar ca fapt divers la ce au nevoie copiii de 12 ani(sau si mai mici la cererea parintilor)de buletin?

| Endoryus a răspuns (pentru vulpitaa18):

Tu pe mine ma intrebi? Nu le am cu legile din Romania. Singura chestie la care ma pot gandi e pentru cand pleaca afara din tara.

| suntserios a răspuns (pentru vulpitaa18):

In sfarsit nu mai umblam cu scandura aia de carte de identitate dupa noi si intram si noi in normal.

Copii de 12 ani de ce sa nu aiba carte de identitate? Ei ce au?

| vulpitaa18 explică (pentru suntserios):

Ma refeream la faptul ca e inutil sa aiba.nu am nimic cu ei.

| suntserios a răspuns (pentru vulpitaa18):

De e inutil? Ei nu au voie sa calatoreasca in afara tarii, sa aiba un card bancar?

| Nonolita a răspuns:

Pe cip vor fi inregistrate informatiile. Inclusiv cele din cardul de sanatate, pentru ca CI va putea fi folosita si drept card de sanatate.