| Puiu271 a întrebat:

Ce părere aveți de o postliceală sanitară? Am terminat liceul, am luat și BAC-ul și ma gandeam să mă înscriu la o astfel de școală, este aproape de mine și altceva nu vad unde m-as mai putea înscrie, voi ce -mi recomandati? Sunt fatã, apropo.

Răspuns Câştigător
| ZyRRe a răspuns:

Sincer nu prea merita, mai ales ca e o taxa destul de mare din cate stiu eu, pentru ca e scoala privata.
Eu sunt cursant la F.EG, nu la asistent medical, ci la o alta specializare, dar taxa e undeva la 2300 de lei pe an si nu se ridica la asteptarile mele.
Iti recomand sa te inscrii la facultate, daca tot ai si BAC-ul, sunt niste ani frumosi si nu merita ratati.
E adevarat ca daca te duci la universitatea de medicina o sa fie greu si acolo de intrat, dar e mult mai ok la facultate decat o postliceala. Bafta.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Postliceala nu are diploma recunoscuta la fel ca una de facultate. Valabila e doar ca nu e trecuta prin ministerul educatiei si tiganii din astea. Oricum la cata forta de munca e nevoie la noi poti sa faci postliceala pentru ca e criza de muncitori in multe domenii.

| Puiu271 explică (pentru mgtow):

Multumesc pentru răspuns! ✋

| Puiu271 explică (pentru mgtow):

Se spune că postliceala are diploma recunoscuta și peste hotare deci după terminare pot lucra și în străinătate.

| Bondarel99 a răspuns:

Vorbiti numai prostii.
Au ajuns suedezii sa faca documentare despre scolile de asistente din Romania. De ce? Pt ca (inca) sunt fabrici de diplome, ieftine si fara prea mult efort, iar dupa ce termini poti sa prinzi un post platit cu 5000 lei. Trist dar adevarat. Am o groaza de cunostinte care ori au terminat ori sunt in scoala de asistente (majoritatea sunt prosti de bubuie). Aia care s-au angajat le rad in nas celor care au facut facultati si s-au chinuit sa invete o meserie. De ce? Pt ca la scoala de asistente te duci cand vrei, nu te bate nimeni la cap sa inveti, de asta majoritatea care termina nu stiu nici sa faca o injectie si isi bat joc de pacienti (ceea ce au observat si suedezii).

Eu zic sa mergi acolo dar sa nu iti bati joc, ci sa te duci sa si inveti ceva si sa fii prezent la cursuri si la practica, nu doar pentru diploma aia. Pacientul e mai important, nu crezi?

| Puiu271 explică (pentru Bondarel99):

Multumesc pentru răspuns! Este adevărat, viața unui om este foarte importantă și nu aș vrea să se sfârșească din vina mea

| Emma30555 a răspuns:

Dacă ți ar plăcea sa fi asistenta medicala este o idee buna.