| Radandam a întrebat:

Ce profil credeti ca este mai avantajos, adica dupa ce termini facultatea cu profilul acela sa te poti sa te angajezi.Deci la Facultatea de Geografie, intre profilul specific facultatii, adica acela de Geografie cu modulul psihopedagogic sa devin profesor sau profilul de cartografie? Ce ati alege din astea 2 profile, care ar fi mai de perspectiva? Astept raspunsuri si cat mai multe pareri.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Profilul cu modul psihopedagogic. Nu vad ce altceva ai putea face cu geografia. Profesor la liceu ar fi foarte bine. Se cauta profesori. Unde vrei sa te angajaezi cu cartografia? Stiu multe persoane care au terminat geografia dar nici unul nu lucreaza ca topograf. Cu masuratori, harti si din astea. Multi lucreaza in domenii complet diferite de geografie. Daca iti place sa predai si sa lucrezi cu copiii atunci mergi pe modulul pedagogic. Daca nu iti plac copiii atunci nu ai ce cauta in domeniul pedagogic. Cauta altceva. Cine are inclinatie spre predare se duce singur spre acest domeniu si nu oscileaza cu alte domenii. Ii place sa lucreze cu copiii, ii place sa lumineze pe altii.

| Radandam explică (pentru anonim_4396):

Oricum alegeam primul domeniu, ca asta vreau de cativa ani, sa ajung profesor, imi plac si copii, doar ca voiam sa aud pareri...