| anonim_4396 a întrebat:

E cineva pe aici care are nevoie de CONSILIERE psihol. ONLINE GRATIS? Daca da, atunci va rog sa-mi trimiteti aici un mesaj pentru adresa de mail. Multumesc

5 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Frumos ca vrei sa ajuti,dar ceea ce faci este publicitate nesolicitata pe TPU,se numeste SPAM si este impotriva regulamentului.
Vad ca abia de astazi ai contul, uite citeste ca sa te familiarizezi cu ce e permis si ce nu, pe TPU:
http://www.TPU.ro/intrebari-frecvente
Si,nu continua,risti sa-ti fie suspendat contul.
Ajuti cu adevarat,ca user TPU,raspunzand fiecaruia,sau ma rog, la cat mai multe intrebari.
Din moment ce psihologia nu-ti este straina, poti fi de un real ajutor.
Bun venit si spor!:)

| ROB3RT89 a răspuns:

Numai oamenii slabi au nevoie de un psiholog,ce sfaturi primesc de la un psiholog, pot sa primeasca si de la un prieten care este cat de cat cu capu pe umeri, iar discutia este mult mai placuta!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Da tu ai nevoie, și de psiholog și de psihiatru.

| SuccessAndNothingLess a răspuns:

Greece12, iti multumesc mult, am ajuns din intamplare pe site-ul acesta si, cum eu ofer consiliere online gratis, m-am gandit ca poate acest lucru le-ar fi de folos si celor de aici (vazand ca sunt foarte, foarte multe postari legate de acesta). Promit sa fiu cuminte de acum si sa nu mai fac "publicitate nesolicitata"!
CristidinBucuresti, cred ca ar fi bine sa ne cunoastem pe noi insine in primul rand, apoi sa ne dam cu parerea despre altii.
Rob3rt, ai dreptate, in general suntem tentati sa cerem sfaturi vecinilor sau altor cunostinte. Insa, psihologul este o persoana specializata, care te asculta cu foarte multa rabdare, care te respecta si care NU te eticheteaza, critica sau judeca (asa cum fac multe alte persoane). Si mai gandeste-te o clipa ca unii oameni dau dovada de slabiciune tocmai pentru ca evita sa stea de vorba cu un specialist.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru SuccessAndNothingLess):

Nu am zis-o ca pe o critica si ca o opinie personala! Tu vorbesti de oamenii ipocriti ca te-ar critica,absolut corect! Dar eu daca am o problema sentimentala incerca sa meditez sigur problema,sa gasesc raspunsuri,sa vad de unde a pornit si ce as putea face pentru a indrepta lucrurile. Daca am ceva pe suflet si vreau sa ma descarc,discut cu persoane apropriate,dar nu le cer sfaturi,pur si simplu le explic care este situatia,asta sa nu isi pune semne de intrebare cand vad ca sunt orecum sichimbat! Acum hai sa te cotrazic putin..."Si mai gandeste-te o clipa ca unii oameni dau dovada de slabiciune tocmai pentru ca evita sa stea de vorba cu un specialist."aici chiar n-ai dreptate,anumiti oameni care dau dovada de o slabiciune exagerata,ii vezi pe la stiri spanzurati sau mai stiu eu cum,asta mi se pare chiar penibil! Psihologul evident ca te respecta,dar asta e meseria,multi nu isi fac meseria din placere de a ajauta oamenii si din obligatie, aici nu fac referire la tine sau la alti care chiar le place meseria si sa ajute oamenii! Poate iti faci timp sa-mi explici si mie ultima faza, asta daca nu cer prea mult!