| AGIRL77777 a întrebat:

Buna seara. Sunt curioasa dacă mai exista persoane in situația mea sau am înnebunit eu. Sunt necăsătorită, fără copii dar cu o viața destul de ok din exterior. Sunt in vizita la familie, familie extraordinara, nu pot sa ma plâng de nimic, am toate condițiile, ba chiar peste ele, recunosc ca totul e mai mult decât bine. Doar ca eu sunt ft depresiva, pur și simplu nu mai știu cum sa ma ascund ca plâng non stop, nu pot sa ma exteriorizez, sa-l povestesc căci nu au sa înțeleagă, or sa zică ca sigur este vorba de droguri sau cine știe ce depresii in dragoste. Și nu e vb despre asta. Pur și simplu nu mai am nicio pofta și motivatie de viața, nici măcar vreo dorința. Nimeni nu ma înțelege ca simt asta și nu mai știu ce sa fac. La psiholog nu pot merge căci nu știe ce sa-i spun, n-am argumente, n-am de ce sa ma plâng. Plâng non stop, nu am niciun prieten/prietena deoarece m-am mutat in alta țara și nu cunosc pe ABS nimeni, nimeni nu știe prin ce depresii trec ABS singura, prieteni imi este ft greu sa-mi fac psihic deși oamenii dintotdeauna au avut chemare înspre mine. Dar nu pot pentru ca nu as putea sa arat cum ma simt cu adevarata ca as speria pe oricine. Și ar însemna sa ma prefac ca sunt ceea ce nu mai sunt de câțiva ani. Sa ma prefac ca sunt vesela și etc. Nu știu ce sa fac, in fiecare seara imi doresc sa nu ma mai trezesc dimineața. Și da, mi-e rusine sa le spun căci toată lumea o spună ca e vorba de răsfăț. Simt ca nu am o problema ce o pot rezolva, simt ca sunt prea sensibilă și nu ma mai pot suporta, de ani de zile toată lumea imi spune cât sunt eu de efervescenta și bine dispusă. Și nimeni nu știe prin ce trec. Exista cineva care împărtășeste aceleași sentimente?

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu găsești empatie in ziua de azi in nimeni, te inteleg, sărbătorile astea sunt o despresie atat, mai e si familia contactul cu ei, te inteleg

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Dar la psiholog nu mergi neapărat ca să te plângi, poți să mergi ca să sapi adânc în tine și să afli de unde vine tristețea asta și dacă e doar o problemă din trecut, nerezolvată, sau ai pur și simplu nevoie de o medicație care să te pună pe picioare. Depresia nu are mereu un motiv. Nu trebuie să aibă argumente. Nu ține cont de realizări și cât de bună îți e condiția. Oricine poate avea depresie. Mergi, te rog, la un terapeut bun sau direct la psihiatru, nu contează, o să te îndrume ei mai departe, doar cere ajutor specializat pentru că ei o să te înțeleagă.

| Emma30555 a răspuns:

Te simți singura fiindcă nu prea ai activități care sa ți facă placere, nu prea ai prieteni și bănuiesc ca nici iubit. Trebuie un pic sa începi sa rezolvi aceste aspecte, un psiholog te poate ajuta și el, dacă nu ai un job cauta urgent unul.

| VoidEternal a răspuns:

Cum zici că nu ai motive de depresie? Ai enumerat chiar tu câteva.

"nu am niciun prieten/prietena deoarece m-am mutat in alta țara și nu cunosc pe ABS nimeni, nimeni nu știe prin ce depresii trec ABS singura, prieteni imi este ft greu sa-mi fac"

Plus că nu e nevoie să ai un motiv evident ca sa ai o depresie. Eu cred că un psiholog te poate ajuta. Adică probabil sfaturile generice, fă-ți un hobby, ieși în lume nu te ajuta cu nimic. Un psiholog ar putea avea o abordare mai metodica pentru a te ajuta sa descoperi cauzele depresiei. Talking about it helps. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu cum e, e nasol, sa fi putred pe dinauntru si fraierii sa te judece si sa arunce pareri.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai nasol e cand zdrentele iti spun si sa faci si cica sa lasi capul jos sau ca doar pe ele le ai

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu inteleg ce vrei sa spui

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce ai scris tu, e nasol sa lasi capul jos si alti sa te crtica, judece

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu tin capul plecat, ma refeream ca oamenii in general te judeca gresit.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Sau auzi grasi ca tine care te judeca laughinglaughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu mai sta sa asculti parerile altora, ce hobby ai?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu sunt pro auto critica, iți faci un jurnal si scrii acolo ce crezi tu ca ar trebui îmbunătățit la tine, dar sa nu fii foarte critic nici prea desalator si sa cauti solutii care sa le pui in practica
o lista cu chestii de făcut saptamanal

| blackann a răspuns (pentru anonim_4396):

Ray e un fel de violetta in devenire, nu trebuie sa-i dai prea multa atentie

| Iepuroi a răspuns:

Cea mai buna idee ar fi sa te înconjori de oameni cu multa empatie și să mergi la terapie, daca nu ai idee despre ce sa vorbești cu el deja ai ce ne-ai spus și nouă așa îi spui și lui/ei și dezvolți de acolo, sau îți plănuiești dinainte despre ce vrei sa vorbesti.