| cdl42002 a întrebat:

Cred că am o problema sau nu stiu exact. Faza e ca de vreo 3 ani nu mai am niciun prieten si nu exagerez când spun niciun. Viața mea a început parcă să devină si mai nașpa decât era. În trecut făceam parte dintr-un anturaj cam prost, dar mă ajutau să trec peste problemele care le aveam acasă cu familia ( părinții mei se certau în fiecare zi și blah blah ). În fine, ideea e ca stau toată ziua în casă fără să ies, fara sa vorbesc cu nimeni doar mă uit la seriale, citesc sau învăț. Am așteptat cu nerăbdare să încep liceul crezând că voi găsi oameni cu o mentalitate mai ok, căci în generală toată lumea făcea mișto de mine si spuneau că am să ajung la cel mai prost liceu din oraș. La liceu am găsit insa un mare dezastru, cred că e un coșmar, e si mai rău decât în generală. Băieții în special se comporta foarte urat, te înjură, te ating, râd de tine, parcă ar fi niste sălbatici. După ce am trăit experienta din generală, am zis că aici va fi diferit, dar nu e, sunt tot felul de grupulete cu tot felul de fete. Dar mi se pare pur si simplu ca nu ma încadrez în niciunul din aceste grupuri, m-am saturat de falsitate. A, da si sa nu uitam de faptul că sunt tocilara clasei acum. Nicicum nu e bine în generală toată lumea mă credea o proastă iar acum lumea râde de mine ca sunt o tocilara. Pur si simplu nu mă pot adapta acestei societăți. Mă simt singura uneori, nimeni nu ma asculta, nimănui nu îi pasă, nimeni nu ma place, când am nevoie de o îmbrățișare nimeni nu e acolo. Doar stau si plâng că o proastă sperând la un viitor mai bun. Poate sunt si depresivă, de fapt sigur, nu stiu exact ce se întâmplă. Uneori stau trează si ma gândesc de ce mi se intampla tocmai mie. Ok deci ideea e ca vreau sa ies din asta. Dacă ai stat să îmi citești mie porcăriile, tot respectul. Acum va rog dati-mi un sfat bun si de folos, nu prea am chef de glume deci.

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Buna!

Si mie mi s-a intamplat acelasi lucru. happy Si eu in generala aveam niste colegi care sincer sa fiu nu imi facea deloc placere sa stau cu ei, nu erau ca mine. Abia asteptam sa intru la liceu, in speranta ca o sa dau de oameni mai maturi, destepti si sincer am ramas total dezamagit. Vorba ta,, parca este mai rau". :/ Acum sunt in clasa 11-a si situatia continua. Insa de ceva timp am renuntat sa ma plang deoarece nu o sa ajung nicaieri asa. Sa stau si sa ma plang. Mai bine imi accept situatia si aia este.
Uite. motivul pentru care nu ai prieteni este din cauza ca tu esti diferita fata de restul lumii (intr-un sens bun), intelegi? probabil ca stiai asta. Dar daca stai putin sa te gandesti, tu fiind.,, tu", nu ai ce sa cauti cu alte persoane care nu sunt ca tine. Nu ai cum sa-ti petreci timpul cu persoane care sunt fix opusul tau. Prieten nu este ala cu care schimbi 2-3 vorbe si iesi in oras de 1-2 ori. Prieten e ala in care poti avea incredere, care ii poti spune orice fara sa fii judecata sau barfita, sau sa te lase balta din senin. Crede-ma, ar trebui sa fii multumita ca esti singura de 3 ani si nu dai de asemenea persoane doar ca sa ai si tu un,, prieten". Cum tu urasti falsitatea, uite. afla ca multi sunt falsi, si ca un prieten adevarat este foarte pretios. happy Liceul nu este singurul loc unde intalnesti persoane. Acolo e numai,, smechereala, barosaneala, pe bines..." si alte cacaturi.
Inca mai tin minte cand am intrat si eu la liceu si... abia atunci mi-am dat seama in ce lume traiesc si cum sunt tinerii. happy Cam asa faci si tu acum. Ceea ce vezi tu, e intr-un fel,, normal".
Dupa cum am zis liceul nu este singurul loc unde intalnesti oameni, poti sa-i inalnesti si in alte locuri, trebuie sa stii doar unde sa cauti, iar asa, pot fi ca tine. happy. Nici eu nu am prieteni si nu ma plang din cauza ca nu intalnesc persoane ca mine, care sa avem interese comune. La liceu, toti baietii se duc in pauza sa fumeze, eu nu am ce cauta acolo. Si nici sa ies si sa fiu singurul,, fraier" care nu fumeaza, nu mi-ar placea. Asa ca mai bine stau in clasa, singur si imi vad de treaba mea.
Singurele lucruri pe care ti le recomand eu ar fi.
1. Daca tot simti o nevoie foarte mare de a avea o prietena, caut-o in alta parte, on-line sau real life, ce vrei tu. Doar caut-o sau poate ca o sa apara la un moment dat in viata ta. Cum ar fi la facultate. Si eu tot acolo sper sa gasesc oameni open mind.
2. Gaseste-ti ocupatii, un hobby, fa ceva ce-ti place. Apuca-te de ceva, umple-ti timpul liber cu ceva, ceva care ar putea ii ia locul unei persoane. happy
Sper ca te-am ajutat si sper ca ai inteles de ce ai asa ghinion. happy Dar totusi, continua sa fii diferita, nu fi si tu o copie proasta ca toti ceilalti, fi originala.

7 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Sfat? Nu prea conteaza cum ii vezi tu pe ei sau cum esti tu, zi ca ei dar fa ca tine, altfel singuratatea te paste. Nu am mai citit, sincer sa fiu dupa ce ai spus liceu, pentru ca desi nu`ti impartasesc ideea legata de el, eram cel mai rau dintre cei rai si mereu se gasea cineva care sa fie ca mine sau sa ma egaleze, deci nu am dus lipsa de prieteni, insa mai tarziu viata te... fie ca vrei, fie ca nu. Asa ca revin la ideea initiala, fii tocilara, insa una de gasca, care da vina pe "noroc". Asta daca vrei neaparat "prieteni". Insa un alt lucru pe care ti`l pot spune este ca relatiile din liceu nu se pastreaza, trist dar adevarat. Iar peste 10 ani cand ei vor pune caramizi, tu vei fi fericita la casa ta cu familia ta si cu copii (daca iti doresti desigur happy ). Traiesti intr-o societate falsa care pune aspect pe lucruri ireale ( treci la DEX daca nu intelegi, nu este o rusine), insa care la final, nu`i va scoate pe ei in evidenta, ci pe tine, persoana care si-a pastrat drumul si a stiut ce vrea de la viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Interesant ca fix cei care sufera din aceiasi cauza ca si tine(cum e al 2-lea raspuns),care nu se integreaza,spun ca nu e nimic sa fii diferit,sa fii singur, ca e mai bine asa, ca esti speciala, mai matura si alte prostii de genul menite sa te incurajeze si pe tine, si pe ei.Mda,nu e nicio problema:poti sa fii singura,sa n-ai niciun prieten la liceul la care mergi,sa ai altii in alte parti.Dar cu conditia sa nu te afecteze asta.E clar ca daca te deranjeaza inseamna ca ai nevoie sa ai prieteni, sa faci parte din grupul lor, fals sau nu, cum o fi el. Daca ramai asa cum esti in momentul de fata, nu se schimba nimic.Fie iti pastrezi felul de a fi,mentalitatea, dar inveti sa-ti placa, sa ai incredere in tine, sa nu iti mai pese ce pot spune ceilalti, fie incerci sa devi ca ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi-ar placea asa.

| cdl42002 explică (pentru anonim_4396):

Dap. Un timp, dar după nu cred că ți-ar mai plăcea atât de mult

| anonim_4396 a răspuns (pentru cdl42002):

Crede-ma, chiar mi-ar placealaughing, ti se pare rau ca esti vazut/a ca o persoana care invata? Daca nu poti fi prieten cu nimeni, de ce sa fie ceva fortat?

| cdl42002 explică (pentru anonim_4396):

Nu mi se pare rău că sunt văzută așa, mi se pare rău că lumea își bate joc din această cauză și că tot ce primesc sunt înjurături si batjocură. Tocmai, nu vreau să am o prietenie forțată, vreau ceva bazat pe încredere dar nu prea găsesc. Nu prea ai cum sa înțelegi dacă nu ești în situație.

| anonim_4396 a răspuns (pentru cdl42002):

Eu imi petrec aproape tot timpul invatand si citind, nu ma intereseaza parerea celor din jur, dar reusesc sa ma inteleg ok cu ei.