| ohkay a întrebat:

Bună seara TPU! Am o curiozitate legată de muncitul pe timp de vară în Grecia. Nu am fost niciodată, și întotdeauna mi-am dorit să îmi petrec o mini-vacanță acolo... mi se pare o țară foarte frumoasă... iar recent mi-a intrat în cap ideea că aș putea și muncii acolo văzând-o. Prin această "întrebare" cer sfaturi legate de asta, poate sunt și persoane care știu câte ceva despre asta. Precizez că vorbesc engleză (B2)

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| MihaelaDart a răspuns:

Ca și chelneriță trebuie să știi greaca, ai șanse mici de angajare. Cu engleză nu faci prea mare lucru, pofida dai de clienți care nu sunt cunoscători de engleză. Nu numai turiștii vin la tavernă, să mute bazezi pe asta niciodată. In cazul tau poți fi ajutor de bucătar, spălător de vase, cameristă la un hotel, unde nu se cere greaca și te poți descurca cu engleza.
Eu când am decis sa nu mă mai întorc în România, am vrut sa lucrez că și chelneriță la o tavernă, am primit numai refuzuri de la mulți șefi, așa că am renunțat și am lucrat de acasă pictând (in Grecia). După ce am inceput sa stăpânesc limba abia atunci m-au acceptat. Lucram la un bar numai noaptea de la 22-07, ff obositor, deși pe vremea aia eram plătită cu 30euro/seara plus bacșiș. Oricum poți experimenta pentru a vedea cum se trăiește în Grecia. Eu am locuit 5 ani. Iar anul ăsta în aprilie ne reîntoarcem in Grecia definitiv (ne-a ajuns 3 ani de stat in Germania).
Intră pe grupurile cu romani din Grecia de pe Facebook pentru mai multe informații, ai mare grijă, peste tot există și excroci.
Succes!