| ohkay a întrebat:

Bună seara TPU! Nu am mai fost niciodată în Grecia dar mă gândesc că ar fi frumos să lucrez acolo pe timp de vară (chelneriță probabil), întotdeauna mi-am dorit s-o vizitez... și mă gândesc că ar fi ceva interesant. Prin această "întrebare" cer sfaturi legate de asta, poate sunt și persoane știu ceva legat de subiectul ăsta. Singura limbă străină pe care o vorbesc e engleza, nu perfect... când am terminat liceul în urmă cu puțini ani, am primit nivelul B2.

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Am fost de câteva ori în Grecia și, printre altele, am stat odată de vorbă cu un tip care lucra acolo la o cârciumioară pe malul mării (chelner, desigur). Salariul nu e mare, nici bacșișurile. Omul era din Iași, vorbea perfect grecește (engleză nu știu, dar cred că mai bine decât B2-ul tău). Cel mai greu însă (în afara barierei lingvistice) este programul de lucru - zilnic de peste 10 ore, fără vreun pic de odihnă, mereu în picioare, alergând de colo-colo...
Nu e pentru oricine!
Și a să revin la chestia cu limbile străine: OK, să presupunem că știi destulă engleză încât să te poți înțelege cu o parte dintre clienți; ce te faci dacă vin (și chiar vin destui!) greci la masă?!? Că mulți dintre ei n-au habar de engleză...
Dacă chiar vrei să mergi acolo la muncă, sugerez pentru început un job de cameristă la un hotel / pensiune.

| LupCuBlog a răspuns:

Buna. Salariile sunt destul de mici in Grecia. Ai putea sa optezi pentru Marea Britanie daca pleci pentru bani. Cat despre vizitat Grecia,merita,am fost, e frumos, sunt multe locuri superbe, e cald, atmosfera ok, siguranta. Daca stii engleza cat indica B2-ul,atunci e ok, te vei descurca. Dar in orice caz, daca e sa muncesti, o sa o inveti pe parcurs mult mai bine din auzite. Succes

| ohkay explică (pentru LupCuBlog):

Am citit și eu că salariile sunt mici, începând de la 450 până în 800 de euro... dar nu neapărat pentru bani, ci doar că ar fi ceva nou și frumos. Mulțumesc!

| relian a răspuns (pentru ohkay):

E bine ce spui.Esti o fata ok daca gandesti asa.Nuti trebuie sa stii engleza cine stie ce sa faci ce vrei tu.Cine zicea ca nu mai sunt fete bune laughing

| ohkay explică (pentru relian):

Nu-mi trebuie engleză că cine știe ce vreau eu să fac? Răspuns la mișto? Am precizat că chelneriță, iar engleza e de bază!

| relian a răspuns (pentru ohkay):

Tu crezi ca daca te duci chelnerita undeva stai la povesti cu clientii? Sau ce crezi ca faci stai la barfa cu aia. Vorbesti acolo ceva simplu engleza de baza cuvinte simple fraze scurte, zabesti si aia e nu stai tu la povesti laughingai fost la restaurante sa vezi cat si ce vorbesc cu tine chelnerii? Pai iti zic eu ca merg mereu, iar daca nimeresti si aglomeratie nici sa saluti nu mai ai timp.Am spus la ce engleza ai spus ca stii e foarte ok pentru chelner, plus ca o sa mai inveti din mers.In sf nu-s curios ce faci, am vrut doara sa spun asa in mare, dara e ok punete trebuie sa stii engleza la perfectie ca nu poti fi chener decat daca stii la prefectie.E bine asa?laughing

| ohkay explică (pentru relian):

Nici nu aveam pretenția să-ți pese laughing, am dat eu de înțeles vreo secundă că aș avea impresia că voi sta la povești și că totul ar fi lapte și miere? Măcar știu limba română aproape la perfecțiune spre deosebire de alții, iar cu engleza nu mă plâng... m-am descurcat cu ea și în altă țară. E foarte bine, mulțumesc!