| DianaMaria17 a întrebat:

Buna seara TPU!
Am un amic inchis la Penitenciarul Gherla, in Cluj.
Eu sunt din Sibiu.
Ajutati-ma, va rog, cu urmatoarele informatii:
1. Cat dureaza sa se livreze o scrisoare de la mine la el?
2. Cat dureaza sa se livreze o scrisoare de la el la mine? O pune simpla, ca si mine, sau recomandata?
3. In penitenciar, se colecteaza zilnic corespondenta sau au o zi anume?
4. Stie cineva tarifele pentru un apel din penitenciar? El ma mai suna dar nu vrea sa imi spuna cat costa.
5. Daca ii trimit bani prin mandat postal, cat dureaza pana ajung la el?
6. Cum se desfasoara vizitele la Gherla?
7. Stie cineva sa imi povesteasca despre conditiile de acolo?
Va multumesc anticipat!

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Cat dureaza sa se livreze o scrisoare de la mine la el?
Se livrează prin poștă. Depinde unde locuiești în țară. Ar trebui să ajungă în maximum 3 zile.
2. Cat dureaza sa se livreze o scrisoare de la el la mine? O pune simpla, ca si mine, sau recomandata?
Tot atât cât de la tine la el.
5. Daca ii trimit bani prin mandat postal, cat dureaza pana ajung la el?
Depinde dacă îi pui prin mandat poștal sau telegrafic. 2-3 zile.