| bumbu1789 a întrebat:

Buna seara tpu.As vrea sa stiu ce inseamna vol I,II sau III etc, la o carte? Adica in fiecare volum este scris ceva diferit fata de primul.O versiune mai imbunatatita(completare) sau pur si simplu o continuare?

1 răspuns:
| Kaℓi a răspuns:

Thuamne! azi am dat peste intrebari care mai de care mai interesante big grin

Unele carti sunt foarte mari, ca intindere a textului, si nu se pot tipari intr-un singur volum pentru ca ar fi incomod de citit, folosit. Si atunci, textul se imparte in doua sau trei sau mai multe parti, publicate separat, ca volume. Volumul doi la o carte este continuarea volumului unu. O varianta imbunatatita si completata a unei carti este o editie noua. Editia a doua sau a treia. Sunt lucruri diferite si... nu-mi vine sa cred ca explic asa ceva rolling on the floor
Cati ani ai? nu ai citit niciodata o carte in mai multe volume? ar trebui sa incerci big grin