| AlissonPadalecki a întrebat:

Buna seara TPU. In primul rand vreau sa aud parerea voastra despre o problema nu chiar asa de des intalnita in Romania, dar pe mine ma enerveaza groaznic ce se aude. Acum cateva minute am citit pe un site despre studentii romani care s-au dus la munca in Anglia, si au fost exclusi, umiliti, facuti scalvi pentru simplul fapt ca sunt romani.Am ramas uimita fiindca de ceva ani ma straduiesc si ma rog sa termin scoala/facultatea si sa plec de aici. Nu neaparat aceasta problema m-a facut sa ma razgandesc dar am auzit si acum ceva timp ca romanii si bulgarii nu sunt chiar asa bineveniti acolo. Ceea ce vreau sa spun e ca, chiar imi doresc sa plec acolo si sa am un loc de munca si sa fiu apreciata pentru ceea ce fac. Voi ce parere aveti despre aceasta chestiune intre englezi si romani, se merita sa incerc sa-mi incerc norocul acolo sau...? Multumesc anticipat happy

Răspuns Câştigător
| Alexinho94 a răspuns:

Buna. Nu, nu prea merita. Mai bine ramai aici in tara si prin munca si ambitie poti ajunge sa iei aceeasi bani ca acolo si sa traiesti la fel de bine. ATENTIE! Sa nu crezi ca daca te duci acolo toti o sa iti dea bani, toti o sa se poarte frumos si o sa fie foarte bine. Am un var in Italia care acum cativa ani cand s-a dus a muncit ca prostu un an de zile pentru ca patronu ii promitea ca il plateste foarte bine pe an si dupa nu i-a mai dat nimic. El nu a avut ce face pe acolo, nu cunostea pe nimeni, nu vorbea nici f bine italiana si a venit de urgenta in Romania cu bani adunati din cersit pentru ca pur si simplu nu mai avea nici 1 leu. Deci, mare atentie ce faci pentru ca in Romania, tarisoara ta cu bune si rele, mereu o sa iti fie mult mai bine ca in alte tari! Iti sugerez sa ramai aici si prin ambitie sa ajungi cineva in tara asta!
Mult noroc si sarbatori fericite!

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sunt si romani apreciati acolo, sa stii.Dar pana sa ajungi la asta va trebui sa induri multe si sa muncesti mult. Datorita unora care si-au facut de cap pe acolo(si nu numai)s-a ajuns la asa ceva.Suntem vazuti ca cersetori, hoti etc.Nu mai continui.

| RAY a răspuns:

Acuma sa fim sinceri nici mie nu miar conveni sami cante uni prin autobuse sau sa imi stea lana bloc si sa pute, normal ca nu le place asta plus ca straini vin sa le ea locurile de munca, eu unu nu sunt de acord cu ue fiecare sa stea la casa lui

| darrio2007 a răspuns (pentru RAY):

Grea gramatica asta.

| DoriKat a răspuns:

Orice oportunitate nu trebuie ratata. Daca ai posibilitatea sa mergi acolo, chiar fa-o, fara sa te gandesti la toate lucrurile care se pot intampla. ca daca toata lumea si-ar face atatea griji, nu ar merge nimieni cu avionul, sau cu masina de frica accidenteelor. Succes!

| JucărieLEGO a răspuns:

Aici in tara esti vazut si mai prost pentru ca nu pleci daca ai oportunitatea.

| anonim38 a răspuns:

In viata merita sa-ti incerci norocul! Du-te si arata-le ca romanii au si carti in mana nu numai vin sau tuica!

| AlissonPadalecki explică (pentru anonim38):

Cu siguranta o sa incerc sa devin cineva si sa ajung unde mi-am propus si sper sa si reusesc happy Acum sa fim seriosi...de ce englezi si americanii ne caracterizeaza asa? Deoarece o "haita" de tigani care nu stiu altceva decat sa cerseasca si sa fure au gasit ca si oportunitate Anglia! M-am saturat de unii oameni care vor intru-totul sa ne faca tara de ras. Pot sa zic ca am inceput sa plang cand am vazut pe un program de televiziune un om din America(parlamentar) care ne facea inculti/furaciosi/nespalati/needucati si multe altele din cauza unor tigani! Urasc cand ne baga pe toti in aceeasi oala. Asta nu-i corect dar cine-s eu sa judec si sa ma impun? Si ca sa fac o mica paranteza legata de romi...sincer, nu toti sunt lafel.Cunosc un baiat care mi-e prieten si-l admir din totul sufletul. Tatal lui i-a parasit si mama lui a ramas singura sa-i creasca pe el si pe sora lui.
El era clasa a 11-a si invata foarte bine dar pentru ca mama lui nu a mai avut resurse financiare sa-l intretina in scoala a trebuit s-o lase balta ca sa se duca sa munceasca pentru ai asigura un viitor surioarei lui, pentru a plati chiria ca sa nu fie dati pe drumuri, pentru ca mama lui care are probleme cu inima, sa-i ofere macar minimul de pastile necesare. De ce toate astea? Pentru ca statul si cei la care au apelat pentru un ajutor social nu i-a bagat in seama si n-au vrut sa-i ajute. Aceeasi intrebare: De ce? Pentru ca era tigan!
Daca asta e tara in care traim, atunci cine-ar vrea sa mai stea aici?