| SamsungElectronics a întrebat:

Bună seara tuturor!

Am o întrebare, este cam un pic ciudată, care vreți îmi puteți răspunde care nu nu.

De ce la unele persoane penisul este mai mic și la alte persoane mai mare, la fel și în grosime? Înseamnă că penisul persoanelor nu este la fel?

Mulțumesc!

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nici cele doua jumatati ale TALE nu sunt la fel.
Cum sa fie atunci partile a doua persoane la fel?
Conteaza doar cum stii sa le folosesti!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am o întrebare, este cam un pic ciudată.
D-ta însuți îți caracterizezi întrebarea. Cum o vezi ca ciudată? De de o consideri ciudată? De unde izvorăște întrebarea, nu dintr-o preocupare a ta? Astfel, preocparea d-tale să fie ciudată?
Înseamnă că penisul persoanelor nu este la fel? Nu asta rezultă din modul în care pui prima intrebare? Dacă ar fi la fel, ar mai avea rost prima întrebare?
Astfel când pui întrebarea - de ce?- cauți un motiv, nu-i așa?
Dar oare ar trebui să fie la fel? De ce ar trebui să fie la fel?
Sunt două persoane identice, la fel, referitor la dimensiunile lor fizice? Nu. Astfel, și dimensiunile acestui organ vor fi diferite.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Din acelasi motiv pentru care nu avem toti aceeasi inaltime, aceeasi culoare la ochi, acelasi numar la pantofi, etc... Ai 10 ani de pui intrebarea asta atit de ridicola?

| dannyel86 a răspuns:

E vorba de mostenirea genetica si hormoni. Cum noi nu suntem la fel din punct de vedere fizic, nici dotarea nu poate fi aceeasi la toata lumea. Fie o avem mai subtire sau mai groasa, fie mai lunga sau mai scurta. Dar, asa cum se afirma de multe ori, dimensiunea e mai putin importanta.

| johnnny123 a răspuns:

Pentru că nu au ieșit de pe linia de asamblare, ci sunt niște ființe vii și complexe care prin natura lor nu au cum să fie "identice".

Întrebarea mai interesantă este de ce ești nedumerit doar de diferențele dintre penisuri. Restul diferențelor dintre oameni nu-ți produc aceeași nedumerire, sau nu le-ai remarcat?

Înțelegi de ce unii oameni sunt mai înalți și alții mai scunzi, înțelegi de ce unii oameni sunt mai grași și alții mai slabi, dar nu înțelegi de ce nu au penisurile identice?

Esta ca și cum ai spune "înțeleg de ce 1+1=2, înțeleg de ce 3+2=5, dar nu înțeleg de ce 1+2=3"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bun, o intrebare de la un barbat pentru barbati. Nimic jenant happy

Treaba cu penisul si caracteristicile sale este discutabila din foarte multe aspcte, dar eu voi incerca sa iti ofer un "insight" mai mult medical despre acest subiect, fara prea multe detalii totusi.
La nivelul penisului exista un numar finit de receptori pentru hormoni androgeni. Acest numar este maximal in jurul varstei de 3 ani si inregistreaza o diminuare semnificativa spre finalul pubertatii. Unii autori considera ca acesti receptori dispar complet dar cum spuneam, aceste lucruri inca se discuta si se cerceteaza laughing
Ce este oarecum acceptat unanim, este ca nivelul de testosteron din sange influenteaza "dimensiunile instrumentului" insa doar pana la varste de 15-17 ani (cand are loc diminuarea receptorilor).
Pe acest principiu se bazeaza si tratamentele cu solutii topice ce contin hormoni de crestere si testo la copiii care se nasc cu micro-penis ori... alte astfel de probleme.

Un alt aspect important... "sculele" isi pot mari dimensiunea cu pana la 300% atunci cand sunt puse la treaba. Insa variaza de la persoana la persoana. Unii au trompa mai mare si in stare flasca in timp ce altii abia si-o gasesc, e aaaproape irelevant. Nu as stii sa-ti spun care sunt dimensiunile medii ale unei "scule" la nivelul Ro sau la nivel mondial (le gasesti pe google, can-can, etc) dar ceva ce lumea nu prea zice este ca, indiferent cum o ai, trebuie sa ai incredere in tine cand esti la "interviu".

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9258152/
https://link.springer.com/article/10.1007/BF01275152

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca nu ii la fel ce sunt oameni la fel?

| bookofknowledge a răspuns:

Are legatura cu hormonii, sunt hormoni care dezvolta organele sexuale si dau caractere sexuale secundare:ingrosarea vocii, cum se depunea grasimea, pilozitatea etc.
Pricipalul hormon sexual masculin e testosteronul dar mai sunt si alti hormoni, hormonii specifici barbatilor se numesc androgeni, pe langa ei barbatul mai produce mici cantitati de hormoni femini(principalii:progesteroni si estrogenii), Asta merge si invers, femeile produc o multime de hormoni feminini si putini barbatesti.
Pe scurt:oamenii sunt de toae tipurile, daca ne luam dupa hormoni, mai mari, mai mici, mai lati, mai ponderali, etc

| FredericChopin a răspuns:

Bai oameni buni e SAPTAMANA MARE totusi...