| Thecurious a întrebat:

Buna seara tuturor, ma framanta o chestiune, care, cred eu, ii intereseaza si pe cei care au copii.
Stiti prea bine ca pentru a deveni un om realizat, trebuie sa urmezi cursurile unei facultati, sa obtii un job bun, unde sa primesti un salariu cat mai mare.
Pe de alta parte, exista si o serie de indivizi, care vor sa contribuie la progresul umanitatii, pre exemplu : studiul spatiului cosmic sau combaterea saraciei.
Ce credeti? Care ar trebui sa fie filosofia, dupa care ne alegem cariera?

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Faci ce stii/ce poti. Nu sunt toti la fel, e nevoie si de sefi si de palmasi.

| minrest a răspuns:

Tu ai impresia ca cei ce studiaza spatiul cosmic fac foamea? Cel mai mult si sistematic contribuie la progres oamenii de stiinta, care nu intamplator isi incep cariera cu o facultate si iarasi, deloc intamplator, castiga foarte bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa mine, cariera ar trebui sa se decida dupa pasiunile fiecarui individ. In plus, suntem in timpurile in care ne putem crea propriile profesii, fara prea multe judecati din partea altora. Daca cineva vrea sa devina, prin absurd, suflator de praf profesionist si gaseste o nisa de piata careia sa-i vanda serviciile sale, atunci mai mult ca sigur, persoana respectiva se va simti realizata si, mai presus decat toate, fericita, pentru ca face ce-i place. Mai gandeste-te si ca nu toata lumea e facuta pentru facultate. Exista si oameni care isi doresc sa lucreze in industria secundara, ca forta de munca, pentru ca asta au visat de mici, iar capacitatea lor intelectuala nu e una stelara, asa ca aleg sa faca o scoala profesionala si sunt fericiti in continuare. Daca stau sa ma mai gandesc un pic, legat de ce-ai spus, despre studiul spatiului cosmic, pentru a-l studia, iti trebuie cunostintele necesare, care sunt accesibile cel mai usor la o facultate, iar daca doresti din inima sa urmaresti drumul asta, e cam dificil sa nu te intersectezi cu mediul universitar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"trebuie sa urmezi cursurile unei facultati, sa obtii un job bun, unde sa primesti un salariu cat mai mare. "
Depinde ce înțelegi prin realizat.Nu toți au aceeași viziune asupra vieții.
In funcție de ce ne satisface anumite nevoi.Indiferent dacă e vorba de o nevoie financiară, de fericire sau de orice altceva.