| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, universitatile de prestigiu pun foarte mult accent pe motivatia elevului de a urma cursurile lor.
Spre exemplu, un absolvent de liceu care aspira la o facultate de biochimie ar trebui sa aiba drept scop descoperirea unui leac.
Un aspirant, la o cariera in astrofizica, ar trebui sa isi doreasca sa descopere tainele Universului.
Acesta e contrast cu filosofia majoritatii absolventiilor, care tintesc un job bine platit.

Ce credeti? Care credeti ca ar tebui sa fie "calea" corecta?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Universitățile la nivel de undergraduate nu fac înscrieri cu interviu, ca să aprecieze natura motivației, pasiunea pentru carieră sau recompensa materială pe care o oferă ea. Astfel aserțiunea dtale nu are bază factuală. La graduate student, studii post universitare, se apreciază și atașamentul la o idee originală, acolo este altceva. Așa că din nou, dta pui întrebări slab fondate, despre cum ar fi să fie, dacă ar fi cum ți se pare dtale.

| doctorandus a răspuns:

Nu stiu, mai. Am studiat la doua universitati occidentale si nu mi-a cerut nimeni sa explic ce motivatie am.

| Thecurious explică (pentru doctorandus):

Uau. Ce ati studiat?
Sunt curios, pentru ca si eu planuisc sa studiaz in Occident.

| doctorandus a răspuns (pentru Thecurious):

Sociologia si Culture, Organization and Management. Ma rog, am fost inscris si la psihologie, dar nu prea am frecventat.