| Andra_4836 a întrebat:

Buna seara tuturor. Scuzati categoria, poate nu se potriveste, dar nu am stiut unde sa incadrez intrebarea:

Voi cat de mult puteti sa iertati? Cat de departe puteti duce iertarea?

Ca sa raspund si eu: pot ierta orice, cu o exceptie: nu il pot ierta pe cel care ma omoara, pentru ca nu am mai timp. In rest, cu ajutorul timpului happy ma simt in stare sa iert orice.happy Pe oricine, pentru orice. Poate o sa ziceti ca nu am dreptate, ca nu stiu ce inseamna. Poate ati avea dreptate, da... poate nu.happy Dar voi cat de departe puteti duce iertarea?

7 răspunsuri:
| MaeRi a răspuns:

Depinde de caz, daca eu mi-am dat toata increderea intr-o persoana iar aceea m-a mintit si aprofitat, pentu mine nu exista iertare fata de minciuni. Daca face doar greseli mai mici ce chair mi se apare amuzanta ii ofer iertarea mea oricand.Insa daca este ceva serios ce are deaface cu ceea ce este in sufletu meu, ceva ce ma raneste nu exista iertare ci se naste razbunare.

| mihaelaa18 a răspuns:

Buna,pai in primul rand depinde cat de mult mi-a gresit persoana de langa mine,daca este o greseala mica as putea sa trec peste ea,dar daca este o greseala destul de mare si care ma afecteaza si pe mine nu as putea trece cu vederea si sa iert persoana respectiva,pentru ca inainte si eu iertam indiferent cat de mult imi gresea cineva,dar acum mi-am invatat lectia, iert doare ce se poate ierta, iar ce nu se poate nu.

| Anita20Peace a răspuns:

Totul depinde de situatie si de persoana...si de cat poate indura aceea persoana.

| BastetReloaded a răspuns:

Pot ierta tot, dar nu pot uita nimic

| coco514 a răspuns:

Pai eu sunt de parere ca poti ierta mult dar nu imi place sa fiu mintit cum nici eu la randul meu nu mint deci in conluzie mereu o relatie bazata pe sinceritate este stabila in orice privinta poti ierta tot dar nu va fi ca la inceput

| Andra_4836 explică:

Multumesc pentru raspunsurihappy
Eu as putea ierta, si as putea face ca totul sa fie ca inainte inauntrul meuhappy As putea sa ma vindec. Dar nu cred, in nici un caz, ca razbunarea e o cale buna de a rezolva situatia in care esti mintit/ranit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună Andra!
Dragii mei a ierta nu înseamnă a trece cu vederea. Eu pot ierta orice în cazul în care greşeala va fi recunoscută...
Greşeala recunoscută este PE JUMĂTATE iertată. Da,pot ierta,dar nu pot uita. Ştiu să iert pentru că am suflet,ştiu să apreciez pe cel care mi-a făcut un rău, dar a ştiut să-şi ceară iertare.
Iertarea este un cuvânt aparte. Când rostesc "ieratre" mă linişteşte, mă duce cu gângul la Mântuitorul nostru care ne-a iertat păcatele şi a plătit cu viaţa pentru ele.
O seară de vis tuturor!