| andreidifer a întrebat:

Bună seara/ziua!
de câteva luni au început să-mi apară pete albe pe dinți care arată cam inestetic și să-mi apară mirosul urat
am fost la dentist recent și mi-a spus să fac analize pentru ca am lipsă de calciu
întrebarea mea este dacă iau acele vitamine o să-mi refacă dinții înapoi?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, dintii nu-si vor schimba structura si culoarea dupa ce iei calciu, fiindca nu-si mai pot schimba compozitia osoasa, dar daca lipsa calciului continua, iti poate afecta dantura si gingia, ajungand sa se carieze, sa-ti sangereze gingiile si chiar sa se clatine si sa cada.