| Agapimu a întrebat:

spiritul cu fantoma este tot e tot una? Multumesc, dau funda la cel mai concret raspuns

Răspuns Câştigător
| KittyLoveBastet a răspuns:

Nu. Un spirit este cineva apropiat, sau care te cunoaste, care te vegheaza cam 2-3 luni dupa moarte (depinde cat de apropiat ti-a fost) Fantoma este o intruchipare a raului care vrea sa iti faca probleme, sa te bantuie. Cred ca am fost destul de explicita!

3 răspunsuri:
| LostInDreams a răspuns:

Nu chiar.Cand te referi la spirit te referi la suflet, ce este intr-un om viu, viata din el practic. Fantoma este un fel de continuare a sufletului dupa moartea unui om. Spiritul traieste in corpul uman, iar fantoma nu.

| oanawww45 a răspuns:

Fantomele sunt spirite care au ramas pe pamant, neimplinindu-si misiunea(fiecare are o misiune in aceasta viata pe pamant) sau cum stiti a fost omorat si nu s-a gasit criminalul si alte chestii.
Spirit = Suflet

| ledzeppelin a răspuns:

Cam da laughing. Aveam un prieten care se ocupa cu ciudatenii de astea si zicea el ca face spiritism.Eu am ras copios, dar el era foarte interesat de acest subiect. Poti cauta si pe internet tot felul de lucruri daca te intereseaza in special acest subiect.Si intr-o zi m-a chemat la el sa asist la asa ceva dupa ce a murit o cunostinta. Ca de obicei eu am intarziat si cand am ajuns la el statea intr-un cerc cu o carte cu o cheie legata si lumanari.Eu am stat la usa si radeam laughing. El zice ''Nu functioneaza.Sunt un fraier''. Aprinde lumina si incepe sa stranga toate acele lucruri de pe jos si imi zice razand ''Sa nu mai spui la nimeni ca voi parea nebun laughing''Dar ca sia intors avea buzele vinete si pielea foarte alba, el avand tenul masliniu.Ma uitam cu ochii ingroziti si i-am dat o patura sa se incalzeasca.Cand s-a uitat in oglinda s-a speriat foarte tare si a aruncat acele lucruri.Si desi in casa erau 22 de grade si eu eram in tricou, el arata ca o stafie.Desi nu cred in chestii de genul, intamplarea m'a speriat si pe mine si pe el.