| Leea1234 a întrebat:

Doi frati, se pot casatori cu doua surori?
Doi frati vecini cu mine, au ca iubite doua surori, se iubesc si au ajuns la casatorie (au de gand sa se casatoreasca). Inca nu au inaintat nici un act, si nici nu au intrebat pe nimeni daca este legal acest fel de casatorie! Aam cautat in codul familiei, dar nu am vazut nici un articol referitor la situatia mentionata (sau poate nu am vazut eu).

Răspuns Câştigător
| cheloo74 a răspuns:

Da. Se poate. Anul trecut a fost un caz similar la noi in comuna. Doi frati au cunoscut doua surori si s-au casatorit. Si nunta au avut-o comuna. Nu stiu daca si noaptea nuntii. :-)

35 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Nu este nimic ilegal. Era ceva ilegal si imoral daca erau toti patru frati. Dar asa nu e nimic gresit. Plus ca este foarte frumos. Se vor cunoaste mai bine si vor fi mai uniti. E ceva frumos.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Nu cred ca este vreo problema, sa fie fericiti asta este important.

Abh
| Abh a răspuns:

Sunt doi frati, gigel x si ionel x care se casatoresc cu doua surori, mirabela y si petronela y. Ce te face sa crezi ca asa ceva e ilegal sau imoral in vreun fel?

| Linda a răspuns:

Sigur, eu stiu cateva cazuri.

cami
| cami a răspuns:

Sigur ca da, doar nu se casatoreste baiatul cu baiatul si fata cu fata. Se intampla ca primarul sa oficializeze (in aceeasi zi-poate) doua familii cu acelasi nume de familie.

| Arthur a răspuns:

Daca e bine sau rau judecati voi...Ar fi o problema morala pentru ca in momentul in care s-a casatorit prima pereche au devenit deja cumnati intre ei.Cum ar suna sa spui ca te-ai casatori cu cumnata?

| Leea1234 explică:

Alabala-nu, baietii nu sunt frati cu fetele
cum sa-ti explic ei sunt 2 frati (marian si razvan )care s-au indragostit de fetele care locuiesc in acelasi bloc cu noi...si ele (fetele)sunt surori ...deci intre ei nu exista nici un grad de rudenie acum!

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Nu cred ca e ilegal. Doar nu se casatoresc fratii intre ei si surorile intre ele. E ca si cum, ca frate, ti-ai cununa sora, ceea ce e perfect normal.

| Silvia a răspuns:

Deci...doi frati sunt iubitii a doua surori.De ce nu ar putea sa se casatoreasca?thinking Eu cred ca e legal.Asa cred eu.

| gabimaris a răspuns:

Sigur ca se poate, mai grav ar fi daca dupa nuntile aferente si-ar da seama ca nu au ales sora potrivita!

| di@n@ a răspuns:

Viata bate filmul, asa ceva nu am auzit pana acum.

| marcel_5462 a răspuns:

Din cate stiu eu religia ortodoxa respinge astfel de casatorii in schim religia catolica accepta.

| smaranta a răspuns:

Pai daca baietii nu sunt frati cu fetele ce e ilegal?

| BUBULINA a răspuns:

Nu .

| BUBULINA a răspuns:

Pfaii pai si eu am inteles la fel ca si Criticul...
de aia raspunsul meu e Nu.
scuzele mele andreea :*

| Adela_9686 a răspuns:

Din cate stiu eu nu se poate, acum o saptamana am avut religie, si un coleg a intrebat-o pe profa aceeasi intrebare si a raspuns cu nu, deci nu se poate in fata lui dumnezeu, in rest se poate ca nu ii tine nimeni legati

| alabala a răspuns:

De ce nu? eu zic ca da.nu cred ca ar fi o problema thinking

| alabala a răspuns:

Stai.cred ca te'ai exprimat gresit.baietii respectiv sunt frati cu fetele? adica ei impreuna sunt 4 frati? sau baietii care sunt 2 frati, si fetele care sunt surori, nu au nici un fel de grad de rudenie? eu ma refeream la a 2'a varianta.hee hee

| Nimeni_7600 a răspuns:

Nu stiu daca este legal. dar este pacat!

Răspuns utilizator avertizat
| coddy24 a răspuns:

Binentzeles ca da ...si este cat se poate de legal happy

| coddy24 a răspuns:

Pentru criticul acum.incest e atunci cand un tata si cu fica, frate cu sora etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca se poate.
Din cate stiam eu, se numeste incest.
Daca gresesc, corectati-mabig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aaaa pai, mai Andrutza, asa zilaughing
Normal ca se pot casatori fara nicio problema.
Eu am inteles ca, sunt toti 4 frati si surori din aceeasi familiehappy
Se pot casatori fara probleme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa se fereasca legaturile de singe, atita tot.In cazul tau zi-le ca-s pe verde si sa-i dea bataie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@coddy24-am inteles gresit intrebareahappy
Dupa am rescris un alt raspunshappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, se poate ca 2 frati sa iubeasca 2 surori. dc nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce mai e normal pe lumea asta? Important e sa se iubeasca si sa fie fericiti...ca in rest ce mai conteaza...eu cred ca e legal.