| madalinna a întrebat:

Am o problema, am mai cautat cateva solutii, insa nu prea s-au potrivit... dar am gasit si unele raspunsuri bune si pentru mine. Dar sa trec la subiect.
Sunt o fata timida, imi fac greu prieteni, pentru ca sunt mai grasa si... orice ati spune, exteriorul conteaza in ziua de azi destul de mult. Asadar, am destul de putini prieteni, si nici nu stiu daca-i pot nu-mi prieteni, sunt persoane cu care vorbesc mai mult (colege de clasa).
In clasa a IX-a, am stat in banca, cu una dintre ele, si m-am inteles super bine. In spatele nostru stateau 2 baieti: unul de treaba, altul e mai mistocar asa el. Anul trecut(aX-a) diriga a mutat-o pe colega mea in spate, si l-a adus pe colegul ala de treaba cu mine. Ne intelegem bine, toate bune si frumoase. Acum (cls a XI-asad ) iar a facut diriga mutari: a mutat-o pe colega mea din spate cu o alta, perechea mistocarului. Parca ar fi frati. Fac intruna misto de mine, ba ca nu vad de mine, sa ma las mai in jos, si altele. As vrea sa-i spun dirigai sa ma mute, dar ma inteleg cu tipul de treaba si eu vreau sa stau cu el in banca. Nu sunt indragostita de el, are prietena.
Ai zice ca m-am obisnuit cu colegii dupa atat timp, nu? Hm, nu prea. Tipul totusi e mai rau decat fata. Si nu e ca si cum ar avea o problema doar cu mine, face misto de toata lumea.
Dar acum trec printr-o perioada mai... delicata. Sunt mai deprimata, simt ca nu mai apartin niciunui loc, n-am prieteni, nici macar mama, cu care ma intelegeam ff bine nu-mi mai e alaturi: ca "daca ai slabi, si daca te-ai schimba poate ai avea si tu prieteni", "ar trebui sa mai faci si tu miscare". Plus lucrurile obisnuite: de ce e dezordine la mine, de ce n-am spalat vasele. Dar cand fac curat si le spal, nimeni nu observa.
Sincer nu stiu ce sa mai fac. Sunt genul de persoana care pune la suflet cam orice, poate de-asta sunt asa cum sunt(bine totusi ca nu sunt emo, nu n-am sa ajung asa).
Nu sunt proasta, invat bine, sunt la un liceu bun, nu cer multi bani de buzunar, nu prea ies la cluburi si alte alea, nu fumez, nu iau droguri. Dar nu stiu ce sa mai fac sa-i multumesc si sa ma accepte asa cum sunt...
Un sfat, ceva?sad

1 răspuns:
| DakotaRoyse a răspuns:

Spune-i dirigintei să-l mute pe el de lângă ea happy Că vorbeşte în ore, că te deranjează, că nu poţi fii atentă din cauza lui.

Lasă că şi eu am probleme asemănătoare cu maică-mea uneori. Când nu spăl o dată vasele, îmi zice că niciodată nu fac nimic. Dar noh, nu poţi decât să te resemnezi şi să speri că observă, dar nu zice nimic. Sau, şi mai bine, spune-i în faţă că ar trebui să se bucure că nu eşti ca altele, nu ai 100 de prieteni, nu te-a cules în comă alcoolică dintr-un parc.