| SoareLorena a întrebat:

Bună. Știți dacă profesorii, doar când se titularizează pot avea contract nedeterminat?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Titularizarea este doar o certificare, nu un drept castigat pentru un loc de munca pentru o perioada nedeterminata.
Contractul de munca pe o perioada nedetrminata depinde de fiecare angajat in parte, daca isi gaseste post permanent sau temporar, s apoata preda in scoli, avand deja certifcarea in mana.

1 răspuns:
| Simpatic a răspuns:

Examenul de titularizare se susține în România pentru obținerea unui post în învățământ. Examenul are loc la mijlocul lunii iulie și pot participa atât cei care au absolvit facultatea, cât și cei care au terminat liceul pedagogic(pentru învățători educatori). Pentru a trece examenul, este necesar ca nota sa fie minim 7. Cei care au luat sub nota 7, dar totusi peste 5, pot candida pentru un post de suplinitor.

Repartizarea pe posturi se face prin ședință publică, în ordinea notelor obținute la examen.

sursa https://ro.wikipedia.org/wiki/Examenul_de_titularizare