| Radulescu_Nicoleta_1978 a întrebat:

Am aproape 18 ani iar iubitul meu are 28, ne-am certat foarte tare aseară cand ne-am vazut pe motiv că am iesit cu 3 colege si 2 băieți la ceva suc, eu neavând absolut nicio treabă cu niciunul si toata seara mi-am văzut fix de treaba mea. Intr-adevar nu i-am spus că am ieșit cu ei, el fiind ocupat si plecat din tara. Eu i-am spus exact ce a fost cand ne-am intalnit, nu a aflat de la altcineva si am fost foarte sincera ca a fost doar o iesire. Eu nu prea ies de fel, ca nu-mi plac anturajele..insa așa s-a întâmplat atunci. Mi-a luat telefonul la controlat si astea, mi-a zis sa le dau block, eu le-am dat ca nu ma intereseaza si ca era si foarte nervos. Noi pana acum nu ne-am afisat neapărat public, prietenii lui știu că sunt cu mine dar cam atât si suntem de 1 an împreună. Nu am iesit niciodată ca si cuplu prin oras, să mănâncăm si etc pentru ca el a zis ca asteapta sa am o vârstă potrivita si pentru el. Eu niciodata nu am fost 100% convinsă de sentimentele si intențiile lui dar totusi am continuat să vorbim si sa fim impreuna. Într-un fel sau altul..cand am ajuns acasă i-am lăsat mesaj si el a zis ca inca nu stie daca vrea sa mai vorbească cu mine sau nu, ca l-am supărat foarte tare si vom vedea ce va fi. Mie nu-mi place deloc tensiunea asta si am simtit să mă descarc undeva, poate ma ajutati chiar si cu un sfat. Ma scuzați ca am scris așa mult, Va multumesc

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu este problema ca ai scris asa mult, doar ai scris ce ai avut de scris si pentru a fi inteles mesajul.

Si acum, problema principala. Da zau asa... nu mai sta sa "te rogi" de el. Adica inteleg ca este gelos si lucruri normale, dar nu este ok sa fie asa. Trebuie sa aiba mai multa incredere in tine. Pana la urma nu stai cu el din obligatie sau ceva. Una dintre cele mai importante lucruri intr-o relatie, este comunicarea. Vorbeste cu el, rezolvati aceste probleme impreuna. Daca vrei o relatie perfecta, o sa ai asta. Spune-i ca nu esti fericita asa (daca nu esti) si el, ca persoana fizica si ca iubit al tau, trebuie sa inteleaga si sa schimbe ceva.

Si cum sa nu iesiti impreuna prin oras si sa nu mancati? Cum adica asteapat varsta potrivita? Pai ce e asta? :/ E cu progres? Cu bara de incarcare? Nu. Trebuie sa iesiti amandoi unde vreti sa nu va intereseze de absolut nimeni in jurul vostru. Sa fiti doar voi doi. Nu trebuie sa "va afisati" in sensul ala. Ci pur si simplu sa faceti ce vreti impreuna, sa iesiti unde vrei, sa stati impreuna cand vreti, nu conteaza lumea din exterior. Va tineti de mana peste tot. Dar ma rog... fiecare are conceptia sa proprie despre o relatie. Conteaza ca conceptia ta sa fie a ta, cea pe care ti-o doresti.

Cum am spus, daca vrei sa se schimbe ceva, schimba ceva. Vorbeste cu el, uneori lumea nu stie cum ne simtim sau ce ne trebuie pana cand nu le zicem. Si nu este problema lor. Pur si simplu invata, fiecare invata. Si daca face tot asa, da-l incolo... o sa vada el ca te-a pierdut dupa. Tu mergi in continuare. Este viata ta si doar a ta. Sigur vrei sa traiesti o viata fericita.

Nu stiu cum as putea sa te ajut mai mult, dar sper ca totul sa fie bine in continuare. Desi stiu ca o sa fie ^_^. Iti doresc o zi buna in continuare.

| Radulescu_Nicoleta_1978 explică (pentru DoarBogdan):

M-a facut sa ma simt extrem de vinovată, ca si cum situația dintre noi se va destrăma doar din cauza mea, deși si el a gresit si l-am iertat si am mers mai departe. I-am lăsat mesaj dimineata spunandu-i toate astea, si acelasi raspuns, i-am spus că îi promit ca nu voi mai ieșii. oricum numai ieșeam nici eu. Dar l-a deranjat faptul că nu l-am anunțat si pe el si am iesit dupa capul meu cu băieții. Eu sunt o persoana foarte sensibila în situațiile astea si câteodată prefer să las de la mine decat sa se destrame totul. Si chiar si asa, mie nu mi se pare ca am facut ceva atât de deplasat, dacă era ceva.o simțeam si eu si numai plecam. Plus de asta nu eram singura mai erau 3 fete cu mine. Nici eu nu stiu ce să mai fac...

| DoarBogdan a răspuns (pentru Radulescu_Nicoleta_1978):

Tu nu ai gresit, adica... da, trebuia sa ii spui, dar nu trebuie sa te simti vinovata. Nu trebuie sa lasi de la tine. Cum am zis, este viata ta, nu a lui. Ia tu initiativa. Cum sa nu mai iesi? Iesi daca simti nevoia sa iesi, este perfect normal, zau asa... Doar nu stai cu firca ca se supara el. Trebuie sa inteleaga asta. Daca nu, sa stii ca mai sunt si alte persoane pe lumea asta.
Cum am zis, asa au facut si unii parinti din lumea asta, au stat cu partenerul, doar ca "au lasat de la ei".

34 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Prada usoara pentru ala. Deja incepe sa se sature de tine

| darrio2007 a răspuns:

Orice ai spune tu, exista o diferenta de gandire, mai ales cand el are 28 de ani. Ar fi bine sa iti gasesti unul de o varsta mai apropiata. Nu esti prima care are asemenea probleme.

| Radulescu_Nicoleta_1978 explică (pentru darrio2007):

Evident ca exista, însă nici eu nu sunt vreo copilă deși am doar 18 ani. Știu cum sa ma raportez la situație atunci când e cazul, însă mie la momentul respectiv nu mi s-a parut ca am facut ceva atât de deplasat încât să îl deranjeze atât de tare, si eu i-am tolerat foarte multe chestii..copilaresti pot spune. Eu tin la el, incerc sa fie bine...insa imi doresc ceva mai mult de la relația asta. Pentru ca a trecut deja 1 an de zile, si noi având acelasi obicei doar să ne vedem in masina si atât mi se pare prea mult...si că mi-am permis si eu sa ies de 2 ori nu i-a convenit însă el niciodată nu mi-a propus să ieșim împreună pe undeva sub pretextul că nu am vârsta potrivita.

| darrio2007 a răspuns (pentru Radulescu_Nicoleta_1978):

Nu merita sa mai fii cu el daca doar tu te lupti sa mentii aceasta relatie.

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Avand in vedere poza si modul cum ti-ai scris numele, nu cred ca ai 18 ani, decat in gandire.

| Radulescu_Nicoleta_1978 explică (pentru darrio2007):

Nu este nicio poza si nici profilul meu, sunt cu totul altceva crede-mă. E profilul mătușii mele foarte vechi.

| darrio2007 a răspuns (pentru Radulescu_Nicoleta_1978):

Daca schimbai poza erai mai credibilă.
Oricum, ai o matusa foarte draguta!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! In primul rînd ce vezi sau ce ai vazut tu la un astfel de om? Si mai mare cu 10 ani decît tine si gelos, ce te a atras la el? Are bani? Sau de ce trebuie sa il suporti, este un mitiocan, desparte te de el doar nu vrei sa i ti manince viața un bou ca ăsta, sau vrei? O sa gasesti alt baiat, dar cauta si tu unul mai mare macar cu 1 an /doi decat tine, nu cu 10 ani, acesta cu care esti a mai fost casatorit? Are copii? Are vicii? Bea? Parintii tai sunt de acord cu relatia voastră? Lor le ai spus ca este gelos si ti a facut scandal ca ai iesit la un suc?

| Drimmero a răspuns:

Sincer...e cam terminat saracul, in primul rand la 28 de ani sa umbli cu o copila spune multe despre el, in al 2-lea rand sa faci atata scandal pentru nimic e iar un semn de intrebare.

| Radulescu_Nicoleta_1978 explică (pentru Drimmero):

Nu cred că poate conta neaparat aspectul asta al vârstei cat atitudinea pe care a avut-o vizavi de situația respectivă. Dacă vrea, poate sa aiba si femei de-o seama lui. Dar cu timpul i-am devenit draga, si am stiut cum sa il tin lângă mine. Pe parcurs ne vom da seama de mai multe chestii, deocamdată relație e așa cum e. Cu bune si rele.

| Celcestietot a răspuns (pentru Drimmero):

Nu pot fi si femei inteligente la 18 ani?

| Drimmero a răspuns (pentru Celcestietot):

Cu siguranta, dar pentru unul de 28 de ani sunt cam foarte copile, cam imature.

| Drimmero a răspuns (pentru Radulescu_Nicoleta_1978):

Varsta e destul de decisiva, dar da, trece in plan secund, comportamentul lui lasa de dorit.

| Celcestietot a răspuns (pentru Drimmero):

De parca faptul ca esti mai mare iti confera vreo anumita pozitie cand vine vorba de imaturitate sau chiar si de orice. Mereu poate fi data situatia peste cap si niciodata nu trebuie subestimat omul, asta este o greseala prosteasca si pe care eu personal consider ca o fac prostii. Sunt si fete deosebite, care pot da pe spate inca de pana sa ajunga in stadiul de adulta tanara.

| Drimmero a răspuns (pentru Celcestietot):

La 17-18 ani nu rupi in maturitate in tot cazul, cam esti copila, eu unul n-am intalnit fata la varsta asta sa rupa in maturitate, dar tu ca barbat la 28 de ani sa te uiti la una de genul e cam aiurea, greseala ii apartine lui, fata mai iese cu colegii, cu prietenii, nu are nicio vina.

| Radulescu_Nicoleta_1978 explică (pentru Drimmero):

Vârsta nu reflectă maturitatea, femeie te consideri atunci când ești matură. Ca exemplu de rigoare poți să ai 30 ani și să fii bătută în cap. Dacă 2 oameni au scopuri și intenții comune relația va rezista indiferent de diferenta. Categoric ca la 18 ani nu ma compar cu experienta unuia de 28, dar sunt rațională și gandesc bine, ceea ce mă ajută. Reacția lui a fost una ușor deplasată dar am rezolvat noi cumva discutând. Multumesc!?

| Celcestietot a răspuns (pentru Drimmero):

Dar, ce, la 25 de ani (ex.) s-ar putea numi toate fetele mature in deplinatate? Nu, fiecare isi atinge potentialul mai devreme sau mai tarziu, altii mor imaturi, orice ar insemna asta.

| Drimmero a răspuns (pentru Celcestietot):

De acolo incep sa devina si ele femei, sunt foarte multe copilaroase, dar am intalnit si multe care sunt mature la varsta de 20+, dar sunt o raritate din pacate.

| Celcestietot a răspuns (pentru Drimmero):

Stiu ca sunt raritati, dar totusi. Ele sunt o raritate, trebuie sa convietuim cu imaturitatea lor sau cel putin cu totii cei maturi am trecut prin asta la vremea noastra.
Maturitatea acestor multe femei se stabileste la 50 de ani sau niciodata rolling on the floor rolling on the floor. Daca nu ai in gena, imi pare rau pentru ele, fratello laughinghee hee!

| troleibuz a răspuns (pentru Drimmero):

Ce inseamna femeie matura?

| Drimmero a răspuns (pentru Radulescu_Nicoleta_1978):

Ai grija pe viitor sa nu se ajunga si la altele.

| Drimmero a răspuns (pentru troleibuz):

Sa aiba o gandire care a depasit pubertatea unde zanele, norii roz si unicornii au disparut.

| anonimg a răspuns:

Increderea este totul intr-o relatie. Orice "dragoste" daca nu are in ea incredere, atunci nu este dragoste. Si nu mai vorbesc de acceptare, de sustinere, de incurajare.
Normal ca ai nevoie sa iesi cu cineva. Cred ca daca ii trecea prin cap acestui baiat, te trimitea la manasatire pana va veni el in tara, sa se asigure ca nu vei iesi cu nimeni.
Nici nu te mai gandi sa mai fi prietena cu el cat timp nu exista incredere intre voi.
Sau s-a facut el stapanul tau de ti-a spus ca sta sa se mai gandeasca daca sa fiti impreuna sau nu? Asa ceva nu trebuie sa iasa din gura nimanui si nici sa nu-i treaca prin minte. Cred ca acest tanar a crescut pe malul baltii printre trestii si papura de este asa needucat.
Tu trebuie s aiesi din aceasta tensiune; si se va intampla asta cand vei iesi din relatie. Spune-i: "Imi pare rau ca nu ai incredere in mine; si pentru ca pana acum nu mi-ai castigat increderea, am ales ca sa ne despartim". Vei suferi un pic; dar este mai bine acum decat o viata plina de suferinta.
Data viitoare alegeti un baiat care gandeste la fel ca tine. Si intotdeauna sa-ti pastrezi devotamentul.
Iti recomand o carte foarte buna:
https://www.viatasisanatate.ro/iubeste-inteligent

| Nemessys a răspuns:

Hai sa lămurim odată.
Deci. Greșeală numărul 1. Diferența de vârsta extrem de mare, dar asta nu tare mult contează, important este ca nici la caracter nu va potriviți și nu sunteți compatibili.
Greșeala numărul 2. Ești sensibila. El vede ca nu ai,, gura mare" și pleci capul la orice, doar ca să nu fie cearta și sa nu îl pierzi și profita de acest lucru ca să te manipuleze. Cam astea sunt singurele greșeli pe care le ai făcut tu.

Ai făcut o mare greșeală când i ai promis ca nu vei mai ieși. Practic i ai demonstrat ca el dacă face putina panarama, te poate controla sa faci fix ce vrea el. Eu în locul tău i as fi zis ca o sa mai ies în continuare, indiferent ce spune el, iar dacă nu ii convine, sa plece la ma-sawinking. Vezi? Asta este atitudinea unei femei puternice care nu permite nimănui sa o calce în picioare și sa ii încalce drepturile, în cazul ăsta dreptul la LIBERTATE happy.
Nu vad de ce ar face atâta scandal pentru nimic. Dacă ai ieșit cu niște fete și după au mai venit și niște băieți, tu nu ai nicio vina dar ai dreptul la viata sociala.
Asta cu telefonul la control deja depășește orice limita. Am avut și eu în trecut o mica experienta de genul. Discuția a decurs în felul următor.
- Dă-mi telefonul
- de ce?
- Ca să vad dacă ma ieseli.
(a mai urmat o mica discuție și după a tot insistat și i am răspuns cu asta)
-Și dacă nu vreau sa îți dau telefonul, ce se întâmplă? happy
A rămas muta laughing. I am explicat clar ca eu nu sunt cățelușul nimănui și nu suport sa am o relație cu cineva care nu are încredere în mine, cum era și în cazul acela. Asa ca am avut puterea și tupeul sa pun piciorul în prag și sa nu accept o persoana de genul ăsta în viata mea? De ce? Pentru ca ma respect și țin la mine. Eram într-o relație în care nu ma simțeam deloc bine și mai mult reprezenta stes, asa ca am renunțat la ceva ce îmi dauna ca după aia sa ma simt liniștit. Situație în care după câte vad eu, te afli și tu acum doar ca tu nu pui piciorul în prag din motive cunoscute doar de tine.

Dacă ii este rușine cu tine în public nu înțeleg de ce nu și a cautat una de vârsta lui cu care sa iasă în oraș. Dar stai, ca femeile de vârsta lui sunt mai mature și tupeiste, nu ca orice copila de care isi poate bate joc cum vrea el.
Sunt tare curios ce s-a întâmplat în relațiile lui precedente. Mai mult ca sigur s au terminat tot din cauza geloziei, pentru ca fostele lui nu au mai suportat un asa păpușar. Nu fii și tu o păpușă / marioneta. Nu uita ca ești femeie și ai drepturi.

As avea mai multe de zis, dar e suficient atât.
Ce te sfătuiesc eu sa faci? Sa pui piciorul în prag. Ramai cu el, dar dacă mai face crize de astea de gelozie și scandaluri fără rost, te opui.
Repet, problema la tine : ești prea slaba, cobori capul, ești dependenta de el și mai mult ca sigur ți e teama de singurătate, nu te iubești și nu te respecți pe tine. Nu te supara pe mine, nu te jignesc sau judec, îți spun astea cu speranța că o să le rezolvi și într un final sa fii fericita, deoarece în relația asta clar nu ești happy și cu genul asta de manipulatori clar nu ai cum sa fii vreodată.

Dacă situația se agravează pe viitor, ieși de acolo, pentru binele tău. happy

Succes! :*

| Radulescu_Nicoleta_1978 explică (pentru Nemessys):

Crede-ma ca daca stau sa ma raportez strixt fizic, nu ar avea de ce să îi fie rușine cu mine. Problema la mine este ca ma consum extrem de repede dacă încep să mă atașez de cineva si tind să las garda jos. Sunt matură, dar categoric ca la varsta mea am si rămășițe de naivitate. Până acum nu a mai reacționat așa, sunt realistă, nu sunt proastă. am o gândire bine echilibrată imi lipseste curajul de a pune piciorul în prag. Pentru ca sunt prea sensibilă și știu că m-ar rănii enorm. Am mai fost despărțiți 3 luni, nu l-am cautat, am si eu orgoliul meu dar întotdeauna s-a întors..greșeala mea este ca am acceptat. Mi-am cerut onorabil scuze, pentru ca asta am simtit dar dacă văd că nu se schimbă nimic nici din partea lui o sa ma retrag cu timpul.

| Radulescu_Nicoleta_1978 explică (pentru Nemessys):

Si faptul ca mi-am expus viața personală aici este din simplul fapt ca am simtit să vorbesc cu cineva. Chiar am nevoie de asta, ca să mă liniștesc...imi doresc sa imi dai ceva Facebook de al tau doar ca sa vorbim, si sa iti pot spune mai multe. Dacă vrei si tu bineinteles

| Nemessys a răspuns (pentru Radulescu_Nicoleta_1978):

Ți-am dat PM.

| Ineys a răspuns:

Lasa-l pe iubitelu de 28 si gaseste unul mai de 20 asa. O sa ajunga sa te manipuleze la un moment dat si-o sa te transforme in jucaria lui. Daca era un baiat intelegator nu era nici o problema diferenta asta de varsta, dar se pare ca nu e si nu cred ca o sa iasa prea frumos in final.

| Jus7t a răspuns:

Dar ai scris că te-ai născut în 1978 și ai 18 ani, ai văzut Dark?

Bănuiesc că sunt destule motive pentru care ai ajuns să stai cu un tip care se comportă ca și cum l-ai înșelat după ce ai ieșit cu niște cunoștințe, prieteni.
Motivele alea trebuie să ți le găsești tu (sau împreună cu un psiholog).
De ce ți se pare normal să stai cu așa tip?
Dacă o să continui relația cu el cum o să fie peste 10 ani (dacă ajungeți)?
Dacă după x ani se hotărăște să te părăsească sau îl părăsești tu pe el, nu o să ai niciun prieten pentru că o să te pună să renunți la toți, ești de acord cu situația?
Ești conștientă că astfel de oameni se pot schimba în rău după un timp? Să fie mult mai gelos, mai posesiv, poate și mai agresiv.

Sfat, citește tot ce scrie pe aici, ce am zis eu și ce o să îți mai zică alții și gândește singură, procesează singură, mergi și la psiholog.

| Radulescu_Nicoleta_1978 explică (pentru Jus7t):

Nu este contul meu. Este a unei matuse, iar poza este foarte veche..am incercat sa o schimb dar nu merge. Nu erau prietenii, doar fetele imi erau.dar o prietena s-a decis să îl cheme pe iubitul ei si a mai venit încă un bărbat de 28 ani cu el, nu-l cunoșteam. După s-a întâmplat ca iubitul prietenei mele să se dea la mine, si celalalt la fel. Iar eu spunandu-i toate astea a înțeles că am stat pe gagicareala cu băieții. El îl cunoaște pe cel mai mare care a fost acolo si nu i-a convenit nici ca am iesit nici cu cine am iesit. Dar nu a fost ceva premeditat, inițial eu am vrut să ies doar cu ele doar nu eram sălbatică să nu ies chiar nicaieri.

| Jus7t a răspuns (pentru Radulescu_Nicoleta_1978):

Am înțeles.

Pot să se dea și 1000 la tine, vina ta e când le intri în joc, când o faci și tu.
Nu ești vinovată cu nimic, ai ieșit cu ele și nu știai că mai vin și alții.
Nu ai făcut nimic rău.
Problema e la el, consideră că nu trebuia să ieși deloc (ceea ce e o greșeală, nu e nimic rău în asta și în plus ești prietena lui, nu sclava) și deși știe ce s-a întâmplat tot se comportă așa(dacă știa că tu nu ai făcut nimic ar trebui să se oprească din a se comporta în felul ăsta).
În rest ți-am mai zis mai sus ce cred de el.
De ăla care avea prietenă și s-a dat la tine ce să mai zic? Sau de ea că stă cu el? Nu mai zic nimic.

| Christinamiss1 a răspuns:

Relatiile se bazeaza pe sinceritate si respect. Ar trebui sa respecte faptul ca ai iesit cu niste prieteni in oras. Daca ai indoieli in privinta lui, inseamna ca ceva clar nu merge. Cel mai bine ar fi sa pui punct relatiei, deoarece posesivitatea si neîncrederea duc la sfarsitul unei relatii oricum, asa ca de ce sa ti pierzi timpul cand poti sa i pui punct acum?