| JasonMcCann a întrebat:

La masă, tatăl meu mi-a spus că trebuie să luăm o decizie, știam despre ce era vorba...
În Italia sunt foarte multe de plătit și este destul de greu pentru că suntem 4+animalele. Variantele sunt două.
a) Rămânem în Italia chiar dacă va fi puțin mai greu...
b) Eu cu mama și cu sora mea mergem în România, iar tata rămâne în Italia. Faza este că am învățat limba Italiană, m-am obișnuit cu noi colegi, dar în același timp mi-este dor de vechii prieteni, dar asta ar însemna să fac meditații ca să recuperez un an de școală fără să-l repet.
Voi ce ziceți? Eu aș prefera să mă duc în România chiar dacă este mai greu cu școala, dar îmi este într-un fel urât că tata rămâne singur aici și na. După voi, care ar fi o alegere mai bună?

19 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

E mai usor la noi...Cel putin te simti,, acasa,,!

| zuzualina a răspuns:

Râmâi.

| Titanos a răspuns:

Ramai, noinu stim cum sa plecam!

| 26Geo a răspuns:

Sa ramaneti in Italia! E cea mai buna decizie pe care v-o recomand.Ramaneti uniti, doar asa puteti trece peste greutati.Bafta

| DDoctorita a răspuns:

Buna! Sunt si eu plecata de cativa ani in strainatate, tot la scoala. Nu stiu ce varsta ai tu, eu deja sunt la facultate. Nu asta conteaza, prin ce am zis, vreau sa iti transmit ca daca eu as fii in situatia ta, as opta prin a ramane in Italia.
Nu vreau sa influentez in decizia ta, dar ia o foaie trage o linie in miljoc si scrie in fiecare jumatate ITALIA si ROMANIA. Incepe prin a scrie lucrurile pozitive pe care leai avea intro tara si in alta. E doar o metoda de a te face sa cantaresti lucrurile importante in viata ta.

Multa bafta! Sper sa iei decizia corecta! happy

| JasonMcCann explică (pentru DDoctorita):

Cum cred ca stii prea bine, aici chiria, apa, si cumparaturile sunt destul de scumpe. Amandoua au avantaje si dezavantaje, tatal meu a zis ca o prefera pe a doua chiar daca ramane aici. Din pacate, in viata trebuie sa iei si decizii mai grele.

| olivikkka a răspuns:

Eu as zice sa ramii pentru ca cum ttal tau se va pune din nou pe picioare iarasi o sa trebuieasca sa te intorci inpoi dar alegerea iti apartine, bafta

| MeGustaTeGusta a răspuns:

Romania happy

| NoBodyByMe a răspuns:

Sa vi inapoi, parerea mea! faci ce vrei...

| pufuletzuu a răspuns:

Nu stiu din astea mai bine te duci la oite

| wolfyflower99 a răspuns:

Daca vii in tara si ai un coleg/a care iti poate lasa caietele vara asta sa inveti dupa ele, o sa iti fie mai usor la scoala, chiar daca vei merge la meditatii. Acum cam ai dreptate, tatal tau ramane in Italia. Decizia e doar a ta.

| JasonMcCann explică (pentru wolfyflower99):

Prietena mea cea mai buna. Sunt in stare sa fac si meditatii (ce ea ce nu am mai facut) daca este nevoie. Nu imi va fi prea greu, dar este si cu sora mea mai mare care ar trece in a 8 a ca are examenele si ar fi destul de recuperat pentru ea.

| wolfyflower99 a răspuns (pentru JasonMcCann):

Eu locuiesc in Spania cu mama, te inteleg, si mie imi e dor de prietenii si colegii din tara. Pentru tine nu ar fi mare problema sa te intorci, cu ajutorul prietenei tale si meditatiilor o sa iti fie mai usor de recuperat. Tu ce clasa treci? O idee ar fi sa faceti si tu si sora ta cursuri de romana acolo, in Italia, si sa mai stati inca un an, poate asa scapa sora ta de Capacitate...nu stiu, situatia ta e mai dificila decat a mea. Decizia iti apartine tie.

| JasonMcCann explică (pentru wolfyflower99):

Trec în a 7 a. Ea trece în a 8 a. Păi după ar fi problema mea, că eu o să fiu nevoită să mai fac meditații ca să fac clasa a 8 a în România. Pentru mine este mai bine să ne întoarcem, și așa tatăl meu e enervant.

| wolfyflower99 a răspuns (pentru JasonMcCann):

Atunci deja ti-ai raspuns singura la intrebare happy

| LarisaHermina a răspuns:

Mai bine ramai acolo daca te-ai obisnuit.Nu are rost sa vi in Romania sa repeti anul scolar

| JasonMcCann explică (pentru LarisaHermina):

Nu il repet, sunt capabila sa trec anul in Romania cu note mari daca ma straduiesc putin, in Italia ar fi greu sa ramanem pentru ca este destul de scump cu chiria, apa, etc. Suntem 4 persoane si avem si 2 animale. Eu nu ma inteleg cine stie ce cu tatal meu, dar m-as simti vinovata ca el sa munceasca aici iar eu sa nu pot face nimuc.

| 26Geo a răspuns (pentru JasonMcCann):

Renuntati la animale, reduceti cheltuielile si o sa treceti cu bine peste. Daca vii in tara, nu o sa ai un viitor prea bun aici plus ca invatamantul de aici e praf! Stai acolo.

| LaRiLariSaA a răspuns:

Eu spun ca faci cum vrei tu. Dupa parerea mea ar trebui sa te intorci in Romania deoarece acolo sunt vechii tai prieteni si cred ca ai vrea si tu sa ii revezi big grin. Bafta :*.