| Lydia22210 a întrebat:

Buna,TPU! Am o mica problema.Sora mea are unele secrete.care ii fac rau mamei mele..ma refer la secrete dinacelea.(fumeaza,bea,chiuleste de la scoala etc) eu as vrea sa ii spun mamei mele dar dupa aia se va supara sora mea si nu vreau sa se intample asta. odata ea i-a spus mamei mele ca sa duce sa doarma la o prietena si ca parinti ei sunt acasa,dar ea de fapt s-a dus la o petrecere unde sa imbatat, a fumat, si daca nu ma insel sa drogat(ca se vedea dupa felul in care se comporta laughing) ) si daca sora mea imi spune ceva rautacios eu ii spun ca daca mai vorbeste cu mine asa ii spun mamei despre ce face. iar apoi ea intoarce roata si ii spune mamei mele ca sunt o paracioasa si canu stiu ce...ma rog.am nevoie de un sfat..va rog ajutat-ima!

4 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

De ce să fi pârâcioasă?
Într-adevăr, ce face sora ta nu e bine, însă nici tu n-ai face bine dacă ai pârâ-o.
Dacă mamei tale îi pasă de fiica ei, va observa și singură.
Baftă.

| Ibrahimovic a răspuns:

Spune-i mamei tale fara nici o retinere...pana la urma poate ii faci un bine si ei si lui sora-ta.
Iar la faza cu drogurile, daca as gasi in hainele ei sau asupra ei droguri as anunta, la fel, fara nici o retine, politia.
Chiar daca e sora ta, sa isi bage mintile-n cap si sa deschida bine ochii, asta daca ii mai poate deschide.

| Vi003 a răspuns:

E mama voastra si trebuie sa-i spuneti ce se-ntampla. Daca sora ta pateste ceva, cine o ajuta? Ar fi bine sa discutati in 3, asta dupa ce o pregatesti pe mama, ca sa nu faca vreun gest necugetat fata de sora ta. Daca ti-e teama, roaga o verisoara care stie despre ce e vorba, sa faca un prim pas in expunerea situatiei. Problema trebuie abordata cu delicatete ca sa-si atinga scopul. Vezi ce faci!

| mariutza21 a răspuns:

Buna, poti sa-i spui mamei tale, chiar ar fi indicat sa o faci, si nu numai pentru ca face asa cu tine, ci pentru binele ei. Este foarte important ca parintii tai sa stie ce face ca sa o poata ajuta! Sunt sigura ca mai tarziu iti v-a multumi! Bafta!winking