| Delia_8791 a întrebat:

Buna TPU.
Am o problema...
Am fugit de acasa...Chiar nu mai suportam.Am 14 ani si sunt in a 8 urmeaza examenul nu stiu nimic la mate...In clasele 5-6-7 am fost la o scoala aproape, dar dna profesoara de matematica preda nimic.Venea si statea pe telefon.Restu aveau meditator eu nu aveam,deoarece parintii mei stateau destul de prost cu banii(am inteles asta)am incercat sa fac singura exercitii la mate, dar nu reuseam singura.Nu stiam daca sunt corecte si mama cu tata nu prea se pricep la matematica.Acum sunt la o alta scoala si aici am reusit sa invat cate ceva.Doar ca cu matematixa nustiu ce sa fac.Imi este foarte frica. Tata nu intelege ca eu am multe pierderi la matematic, imi lipsesc bazele.Ma cearta, ma bate pentru asta.Plang in fiecare zi ca nustiu ce sa fac cum sa ies din situatia asta.Azi am plecat de acasa pentru ca tata ma batut rau de data asta si rau ma refer la vanatai pe tot corpu si pe fata.Mama nu stie ce sa mai faca si ea zice ca e vina mea ca nu trebuia sa il enervez. Faza e ca tata ma bate de mica...am mereu rani si vanatai paba si cicatrice mi.a ramas de la o bataie.Raman corijenta la mate si la fizica.Nu vreau sa merg la lProtectia Copilului pentru ca vreau totusi sa invat si astea.Vreau sa devin actrita si lucrez mult la asta. Tata nu vrea ca eu sa devin actrita.Ma cearta cand ma vede ca exersez la asta.Nu inteleg de ce ma numeste,,un copil problema". Pentru mine un copil problema ar insemna un copil care nu invata,unu care bea,fumeaza, se drogheaza.Cand incerc sa vb cu el tipa la mine, ma bate.Cu tata nu se poate discuta.Ii spun stai sa iti spun ce am de zis macar.Nustiu ce sa mai fac.Nu mai rezist.Cand vad acei copii care sunt fericiti alaturi de parintii lor plang mereu. Sfaturi?

3 răspunsuri:
| Dariusuu a răspuns:

Nu ești un copil problema el e doar un încuiat fără minte care știe să facă dreptate prin violență?

Trist nu? Păi să-l învețe cineva cum să fie un părinte responsabil și după să înceapă să vorbească.

E incredibil câți părinți fără minte sunt în lume.

Și draga mea... să nu-ți abandonezi visul niciodată, prin motivație și muncă vei reuși!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Delia,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca ar trebui sa te intorci.Gaseste-ti un loc stabil, continua-ti studiile (iti rogi colegii sa-ti explice sau ne intrebi pe noi, cei de pe TPU) si exerseaza in continuare cu actoria.Intreaba-ne oricand mai ai nevoie de ajutor.