| anonim_4396 a întrebat:

Ma numesc Georgiana[geo] si am o problema destul de urata cu mama mea.Mereu imi reproseaza ca de ce nu vorbesc mai mult cu ea cand vin de la scoala, si dc vb seara la telefon mai tarziu.
Asta pentru ca am un program extrem de incarcat, termin orele la 3 jumate, ajung acasa la 4, mananc si apoi dorm 2 ore pentru ca sunt foarte obosita. Cand ma trezesc e ora 7, dupa care mananc si fac un dush.Se face ora 9-10 si imi mai invat la ce cred ca am asculta.Iar apoi dorm si imi mai fac cand pot timp si pentru prietenul meu. Vreau sa spun ca am un program asa incarcat incat imi fac temele la scoala.
Problema cu mama este ca...in primul si in primul rand, spune ca mereu ma inchid in camera si ca am devenit dependeta de calculator.Acum 2 zile am avut o cearta urata rau de tot cu ea.A venit in camera si a inceput sa urle ca o apucata pe motivul aceasta.Iar acum ma cert pe acest motiv in fiecare zi.
Nu e multumita niciodata din tot ceea ce fac si mereu ma critica.Si ma intreaba mereu ce am de vorbit cu altii si cu ea nu.Asta pentru ca acum, mult timp, am avut niste pb mai grave in familie si m`am inchis foarte mult in mine.Cu mama vorbesc nu e problema, dar ii spun doar ce fac la scoala si.ce s`a mai intamplat.
Nu prea stiu ce as putea face sa ameliorez problema asta.Plang in fiecare seara din cauza ei pentru ca ma ameninta ca imi ia netu si laptopul si telefonul,doar pentru motivul ca eu nu vb cu ea.+de asta ma si ameninta ca ma zice la tata ca dc vb cu pr meu asa de mult,nici macar sa am un prieten nu am voie.
Adica pe bune straight face. asa ai fii ca la puscarie.Iar daca ar fi sa mi le ia, as fii al fel de ocupata cu restul temelor.
Nu stiu ce sa mai fac, pentru ca e ca un copil mic si e a naibii de enervanta.

17 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Adică pe bune, este concepția ta că ești ca la pușcărie!
Niciodată nu vei mai avea o prietenă sinceră și care să te apare cu prețul vieții cum este mama.
Vrea să îți fie alături, să treci mai ușor peste evenimente, etc., nu o mai lua ca pe ceva personal.
Iubirea de mamă este necondiționată, ceilalți care te vor iubi au interese, nu uita!
Pa, pa.

| Sfinnx a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Da corect. e iubire de mama, dar e prea disperata

| AdeVero12 a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Deci sunt fana ta! Bravo pentru felul cum gândești. Ești printre puținele persoane care gândesc așa despre părinții(respectiv mama) lor.

| mona a răspuns:

Incearca sa vorbesti mai mult timp cu ea chiar daca ai un program incarcat

| IloveME a răspuns:

Incearca sa fie prietena ta,te iubeste si are nevoie si ea sa stie ce faci si cum esti! gaseste-ti timp si pentru ea, din alea doua ore dormi numai una, iar cealalta dedicai-o ei! vei vedea ca mereu vei avea de castigat avand-o pe mama aproape!
Mereu iti va face poftele, mereu te va acoperii cand faci o prostie! fi si tu fata desteapta si gaseste timp si pentru ea, e mama ta si iti vrea doar binele!

| Seby90 a răspuns:

Salut, nu iti dau mai mult de 14 ani. Ti se pare normal ca la 14 ani sa ai prieten? Parerea mea este ca nu, ai atata timp sa te arunci cu capul inainte in relatii etc. Mama ta este de moda veche, ea la 14 ani se juca in tarana si se bucura de soare, nu statea pe laptop si telefon toata ziua / seara.

Intelegi acum de ce are atitudinea asta fata de tine, sau de ce incearca sa te protejeze? Incearca sa raresti discutiile, sa vb mai des cu ea. Ii poti imparti pe amandoi happy. Si in cele din urma, cu tipul ala relatia se va termina o data si o data, dar cu mama ta niciodata. Acorda-i mai multa atentie ei. Crede-ma. nimicurile pentru ei au o mare importanta, la fel si gesturile mici happy.

Succes, pune-te in papucii ei, ii vei da dreptate.

| Mihaela1964 a răspuns:

Exagerezi p-aici, pe colo.Nu ai cum sa iesi zilnic de la ore la 15, 30; la somnul de frumusete ies 3 ore, nu 2. Cand te lamentezi te gandesti ca mama ta se trezeste zilnic inaintea ta,merge la serviciu,iti face mancare, curat in camera, are grija sa nu-ti lipseasca nimic cat tu te incui in camera si stai pe net cu cine ai tu chef.A naibii de enervanta mama mai ai... daca n-ar fi, cine ar face tot ce face dansa, poate tu?

| Pitzipoanca a răspuns (pentru Mihaela1964):

Poate pe vremea lui Stefan (cel Mare si Sfant) orele se terminau la 12 (asta pentru cine facea scoala) dar acum atat dureaza orele. Ea nu sta la tara ca sa ajunga in 2 minute la scoala. Curatenie nu prea cred ca face mami, nu am fost adolescenta acum 100 de ani si tin minte ca toate fetele din clasa eram responsabile cu curatenia acasa. Mancarea nu se gateste in fiecare zi.
E adolescenta, e normal sa fie in conflicte cu parintii. Hai sa nu mai dam cu piatra, daca se poate, evidament.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Geo,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Este doar părerea ta că eşti ca la puşcărie!
Când nu o s-o mai ai, abia atunci vei ştii cu adevărat ce-a însemnat mama pentru tine.
Mulţumeşte-i fată că îţi este alături, ţi-a dat viaţă, are grijă ca tu să nu duci lipsă de nimic, nu-i da în cap!
Ţine minte că mama trebuie să fie cea mai bună prietenă a ta!
Te pup!

| LaChatte a răspuns:

Salut!
si la mine a fost o problema de genul asta. uite ce te sfatuiesc eu: inchideti calcuratorul si astea, lasa dusul (fa-l si tu sambata), odihneste-te si tu o juma' de ora, lasa-l pe iubitul tau sau ce ai tu acolo, scrieti temele linistita. roag-o pe mama ta sa vina langa tine si din cand in cand, cand faci o pauza vb si mama ta!
asta e sfatul meu. sunt destul de sigura ca o sa te ajute!
acum, am si eu o cerinta la tine: funda puppy dog eyes?

| Morrígu a răspuns:

Ai grija de ea şi fă-ţi timp pentru ea cât încă o ai! Nu spune că ..Este obsedată, sau stresantă, o să regreţi cuvintele astea, este mama ta! şi e fiinţa care trebuie să fie cea mai importantă pentru tine, iubiţi o să tot ai, dar o mamă ..nu, Respectă şi iubeşte-ţi mama!

| Soowhaat01 a răspuns:

Bună!

Poate doar mama ta încearcă să te protejeze. Vorbește cu ea despre modă, petreceți timp împreună în wekee-nd. Mergeți la o plimbare după ce ți-ai făcut temele.

Sper că te-am ajutat.

Peace ^.^.

| 123lalala a răspuns:

Incearca sa it faci timp macar 5 minute pentru a vorbii cu mama ta deoarece oricum ea te-a crescut si cred ca are acelasi drept ca si pr tau sa stea cu tine fii mai indulgenta cu ea deoarece e mama ta si poate ca simte ca ar vrea sa petreaca mai mult timp cu tine. Funda?

| Valentyna290497 a răspuns:

-Iti vrea doar binele...Si este geloasa ca vb foarte mult cu prietenul tau...Atata tot. Si mama mea era la fel..Sh eu am avut probleme grave de familie si m-am inchis in mine dar a fost spre raul meu. Vorbeste cu ea mai mult! Cat mananci sau inainte sa t bagi in pat acorda-i macar 10minute. Vorbiti despre prietenele tale despre prietenul tau intreab-o si pe ea daca are ceva probleme ce a mai facut cum merge munca (in caz ca munceste), fiindca se simte respinsa intr-un fel!

| RedFantasy a răspuns:

Vai doamne, pune cineva o intrebare si incepeti toti sa o criticati "nu mi se pare corect ca la 14 ani sa ai prieten", "nu mai sta atat de mult la calculator" Asa e toata lumea acum, populatia evolueaza si tehnologia de asemenea. Si daca are prieten nu inseamna neaparat ca face nu stiu ce cu el. Daca puteti sa ajutati fara sa comentati faceti-o, daca nu cautati altceva de facut. Nu cred ca ea are nevoie acum de comentariile voastre rautacioase.

Revenind la intrebarea ta, consider ca ar trebui sa vorbesti putin mai mult cu ea. Incearca treptat sa te deschizi fata de ea si sa o implici in activitatile tale. Stiu ca iti e greu, dar incearca sa-i explici ca ai nevoie de intimitate atunci cand vorbesti cu prietenul tau.
Iar atunci cand iti faci temele sau stai la calculator, las-o sa vina sa vada ce faci, daca ai o intrebare sau altceva pune-i-o.
Poti incerca de asemenea sa-i spui ca programul tau e foarte incarcat si datorita faptului ca incerci sa iti faci toate temele si sa te pregatesti cat mai bine pentru ziua urmatoare si ai nevoie in acelasi timp sa ai viata sociala, sa comunici cu ceilalti.
Daca iti e foarte greu sa-ti expui sentimentele poti sa le scrii pe o foaie si sa i-o dai.
Sper ca te-am ajutat :*

| 이채린 a răspuns:

" Plang in fiecare seara din cauza ei pentru ca ma ameninta ca imi ia netu si laptopul si telefonul." Serios? Plangi din cauza asta? God... draga mea, in loc sa stai la calculator si sa vorbesti cu gagicatu la telefon mai iesi la o plimbare prin cartier seara cu maicata. Si sa vorbiti. Nu mai dormi alea 2 ore. (oricum dormi noaptea). -.-