| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema destul de mare! De mai bine de un an, un vecin de al meu care are vreo 30 de ani (cred) imi tot spune lucruri urate. Ma barfeste cum ca as fi c**** ceea ce nu e deloc adevarat si o face cu totii vecinii... De exemplu, o data mergeam in oras si pe drum m-am intalnit cu un coleg de clasa care mergea in aceias directie si am mers impreuna ca sa mai vorbim, iar el a vazut si a inceput sa strige dupa mine.
Petrece timpul cu niste distusi din cartier. De ce supun asta? Pentru ca nici unul dintre ei nu a terminat 8 clase,sunt foarte murdari si unuia dintre ei i se zicea "ghena ", de cate ori trec pe langa el ( are casa langa a mea) ma barfeste, zice lucruri neadevarate fara nici un o baza despre mine, se uita ca un nesimtit dupa mine cu prieteni lui...
Ma vorbeste si pe mine si pe prietenul meu cu care sunt de aproape 2 ani, jicnind-ul in asa fel in cat sa aud si eu
Pe de alta parte ma deranjaza foarte tare si faptul ca ma barfeste si cu alti vecini, mai ales ca ei necunoscandu-ma e posibil sa il creada si nu vreau sa parintii mei sa fie vazuti prost din cauza asta.
Un alt exemplu a fost chiar azi, cand am salutat un vecin la ora 2 cu "buna dimineata" deoarece eu doar ce ma trezisem, asta s-a intamplat pentru ca am invatat pana la ora 3 dimineata pentru BAC si el a ras de mine.
Dintr-un exes de furie, cand am ramas singura, l-am blestemat foarte, foarte urat...
Nu mai pot sa suport situatia asta si nici nu vreau sa le zic parintilor pentru ca nu-i implica intr-o cearta. Ce sa fac sad

6 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Ignora-l.Aceasta e cea mai buna metoda de a scapa de el. Incearca sa nu pari afectata si in timp va inceta. Oricum faptele tale arata cine esti, chiar daca ei spun minciuni. Oamenii stiu adevarul. Nu te ingrijora.Invinge raul prin bine si va fi totul bine.

| Yasmin875 a răspuns:

Ai grija cum te îmbraci, cum te aranjezi. Poate zice că ești curva ca ieși pe stradă cu rochia/fusta de o palma sub fund sau porți haine foarte provocatoare.Nu stiu ce sa zic.Are el un motiv. Poate te fluieră băieții pe stradă. Daca ai zis "Bună dimineața!" la ora 2 după-amiază îl înțeleg de ce a râs.Toti greșim.Stiu ca te-ai simțit penibil.Se mai întâmplă.Ar trebui să îi explici ca ai stat până la 3 dimineața...

| xFlo a răspuns (pentru danay72):

Iti multumesc de sfat happy Deja il ignor oricum. Imi place partea cu "invinge raul prin bine "

| xFlo a răspuns (pentru Yasmin875):

Imi place sa ma imbrac decent cand ies in oras doar ca atunci cand ma duc la magazin, ma duc imbracata asa cum stau in casa, adica in colanti happy
Nu cred ca are nici un motiv pentru ca nu am vorbit cu el aproape nici o data.
Nu ma fluiera baieti pe strada dar intorc capul dupa mine pentru ca arat destul de bine si am un corp frumos, am 47 kg, talia mica, parul lung pana la fund
Problema cu dupa amiaza, il pot intelege un ras, dar nu cum a reactionat el... inceput sa strige dupa mine... nu m-am simtit penibil, doar m-a enervat foarte tare si nu vreau sa ii dau nici o explicatie

| moshulica a răspuns:

Te-au mai sfatuit si altii sa-l ignori, o fac si eu. Omul, pe langa nivelul intelectual scazut, are si ceva probleme la mansarda, nu vei scapa niciodata de gura si barfele lui. Ar fi o mare eroare sa te iei de el, lasa-l in pace. Cu timpul te vei obisnui cu insultele lui si nu le vei mi pune la inima. E un om batut de soarta, nu poti avea pentru el decat un sentiment de mila.

| xFlo a răspuns (pentru moshulica):

happy ai dreptate, nu ma afecteaza insultele lui mai ales ca vin din partea unui tip de 30 de ani care sta cu ma-sa e chel si gras si isi petrece timpul cu niste distursi blegi happy lucrul care ma deranjaza e barfa, nu vreau sa-l creada cineva sad nu-mi place cand se uita insistent la mine, ca imi jcineste prietenul si ca tipa ca un disperat dupa mine