| anonim_4396 a întrebat:

Buna tpu.Am si eu o intrebare. Daca sunt clasa a 12-a si nu ma inscriu la bac, deoarece vreau sa dau la anul pentru ca sunt nepregatit, ma pot obliga profesorii sa ma inscriu anul asta?
Sau imi pot interzice sa nu dau daca vreau sa ma inscriu la anul? Lamuriti-ma si pe mine va rog.

5 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Nu te poate obliga nimeni.

| Andrei200202 a răspuns:

Nu te obliga, mai ales daca nu esti pregatit la mine nu te bagă in bac. Daca esti nepregătit si vrei sa il dai te lasa corijent sau găsesc ei o soluție laughing

| Trustmotorcy a răspuns:

Nu te poate obliga nimeni să dai anul acesta dacă nu ești pregătit sau tu nu vrei să faci asta.

Evident, un profesor poate îți dorește binele și poate mai cu forța încearcă să te împingă de la spate. Multă lume nu mai optează să dea bacul după un an de pauză și așa se pierde un examen care contează în viața ta profesională, iar ei ca profesori au observat astfel de eșecuri.

Dacă ai trecut clasa a 12-a nu-ți poate interzice nimeni să dai bacul când dorești altă dată.

| anonim_4396 explică (pentru Trustmotorcy):

Si profesorii de la clasa iti pot respinge cererea?
Aud adesea chestii "daca nu inveti, nu iti semnez foaia sa intri in bac".

| Trustmotorcy a răspuns (pentru anonim_4396):

Profesorul te poate lăsa doar corigent ca să nu intri în bac.

Nu are nimeni dreptul să te respingă, dacă tu ești pregătit și vrei să-l dai atunci poți face asta.