| anonim_4396 a întrebat:

Buna tpu.Stiu ca am mai pus aceasta intrebare dar vreau un raspuns de final. Daca nu ma inscriu anul acesta la bac (sunt a 12-a acum termin), pot sa dau la anul? Motivul e ca imi trebuie medie destul de mare.Si imi asum ca pentru anul invat.Ce ziceti?
Se poate? Sau ma poate obliga cineva sa dau acum?

3 răspunsuri:
| Zorn a răspuns:

Nu te obliga nimeni sa dai acum. Poti sa te inscrii cand vrei.

| anonim_4396 explică (pentru Zorn):

Si daca dau la anul poate refuza liceul inscrierea?

| Trustmotorcy a răspuns:

Am văzut mesajul tău, nu cred că l-am trimis dar scriu aici să fiu sigur. Nu te poate obliga nimeni să dai bacul dacă nu vrei să faci asta.

Dacă nu ești pregătit nici profesorii nu vor intenționa să te bage în examen.

Este prestigiul școlii să lase în pace elevii care nu vor, nu învață sau nu sunt pregătiți, ca procentul liceului de promovare să nu fie mic de tot.

O parte din profesori dacă văd potențial în tine te vor bate la cap, pentru că la anul n-o să ai chef de învățat. Obligat nu vei fi niciodată să-l dai dacă nu vrei.

Cât timp ai luat diploma de 12 clase, nu au voie să te refuze cu înscrierea la bac pentru anul viitor.