| anonim_4396 a întrebat:

Buna tpu.Am si eu o intrebare la engleza.Citeam recent ceva si era scris :"It’s not like they are doing it to become rich".De ce folosim present continuous?
Nu e corect daca zic "It’s not like they do it to become rich".Imi explicati va rog de ce "do" e la present continuous si nu la present simple.

4 răspunsuri:
| NyanMei a răspuns:

Ambele variante sunt corecte, dar au un sens diferit. In romana, din pacate se traduc identic si de asta e mai greu sa faci o diferenta intre cele doua. Dar o sa incerc sa iti explic cat mai simplu:

Daca folosesti prezentul continuu, atunci inseamna ca ne referim la o actiune care se intampla exact acum, in acest moment. Imagineaza-ti ca mergi la o cafenea si vezi doua persoane ca fac o provocare data de prieteni. Aici ai folosi prezentul continuu "It's not like they are doing it to become rich" (Nu e ca si cum ei fac provocarea asta [ACUM] ca sa devina bogati".

Daca folosesti prezentul simplu atunci inseamna ca ne referim la o actiune care se intampla de nenumarate ori. Reluam din nou scenariul de mai sus. Imagineaza-ti ca vezi acele 2 persoane ca fac ZILNIC provocari in exact aceeasi cafenea. Atunci folosesti "it's not like they do it to become rich" (Nu e ca si cum fac acele provocari (ZILNIC) ca sa devina bogati".

Deci, ambele propozitii sunt corecte, dar difera sensul lor. Si este mai usor sa iti dai seama de sensul lor atunci cand este pus intr-un context. Ce-i drept, majoritatea exercitilor de limba engleza, nu ofera si un context si de multe ori putem avea mai multe variante corecte.

Sper ca am reusit sa te iluminezlaughing

| LPCTSTR a răspuns:

Exista un caz in care se folosea pentru o actiune care este improbabil sa se schimbe.
Mie-mi suna corect prima.

| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

Tot nu inteleg.

| MPersephone a răspuns:

Depinde de context in cazul dat. Sunt unii indicatori de timp. Daca se vorbeste de o situatie anumita care are loc intr-un timp anumit folosesti continuous. Daca e ceva ce se intampla mereu, daca e la general, folosesti simple.
Probabil a fost folosit continuous pentru ca se referea la anumite persoane intr-o anumita situatie.