| Sakura1218 a întrebat:

Cum sa imi dau seama cand sa folosesc present simple / perfect / continuous / present perfect continuous. Explicati-mi si mie va rog!

5 răspunsuri:
| catalina98 a răspuns:

Pai iti dai seama dupa adverbele specifice si de forma vb "to be" -la ps:had
la psf:have/has
la pfc:have/has +been
la psc:to be happy
si mai poti sa iti dai seama la vb care primesc ed sau ing dar si dupa vb regulate si neregulate:d
funda?

| Merduo a răspuns (pentru catalina98):

Nu cred ca stie ce este un adverb.

| Sakura1218 explică (pentru Merduo):

De ce crezi asta?
Nu vreau sa ma cert dar pe bune ...de ce trebuie sa ma insulti. Nu am facut cine stie ce engleza in gimnaziu. Si profa de acum ( la liceu ) ne da test din materia de anul trecut... si ce sa fac cer explicatii ( stiu formele verbelor dar nu stiu cand trebuie sa le folosesc ).

Asadar nu cred ca e de bun gust sa ma jignesti avand in vedere ca nu ma cunosti.

| Merduo a răspuns (pentru Sakura1218):

Nu e o jignire crede-ma am crezut ca esti cls 4 5 6 de obicei multi le stiu pana la varsta aceasta happy Eu sunt cls a 5 a si ce ti-am zis au fost predate de profa.

| Merduo a răspuns:

Uite.Present Continuous:It is used for actions happening at the moment of speaking adica este folosit la actiuni care se petrec in momentul vorbirii.Ex:I am eating a pizza now. With future meaning:CU sens de viitor Were leaving for London Tommorow.....Shes having a baby soon. Sper ca ti-am fost de ajutor!