| raisa1993maria a întrebat:

as avea nevoie de cateva sfaturi de la voi, de o saptamana am decis ca trebuie sa dau cateva kg jos deoarece sunt foarte mica de statuta, am implinit 19 ani acum 2 zile, 152 cmsad si 49, 6 kg. M-am gandit sa renunt la tot ce imi facea rau mai excact la cei 2 l de cola care nu-mi lipseau zilnic, la sanvisurile cu paine pe care le luam la scoala, la toate mancarurile pe care le prajem (carne, carnati, chiftelute, snitele) si nu in ultimul timp la mancatul dupa ora 22-23, acum beau numai apa, in jur de 1 L pe zi, am renuntat de finitiv la paine, mananc carne numai la gratar sau fiarta, o forfurie de ciorba pe zi la pranz, salate si foartee multe fructe, in special grefe, portocale, mere si banane. in 4 zile am dat joc un kg. Nu am vrut sa tin o cura de slabire ca la carte, pur si simplu evit produsele pe care le consider eu periculoase, in mod deosebit cola. Mai mananc si cate un baton Fitness din cand in cand dar cam atat. Credeti ca procedez bine? Va multumesc ca ati avut rabdare sa cititi!

Răspuns Câştigător
| TheSundărSitaara a răspuns:

Bineînţeles, procedezi cum trebuie. Ai voinţă şi ambiţie. E foarte bine dacă te-ai apucat, aşa, dintr-o dată să te menţii în formă şi de ce nu, să scapi de kilogramele-n plus. Bravo ţie, te felicit. Eşti pe drumul cel bun. happy

Noi, de regulă, nu trebuie să ne abţinem de la a mai mânca ceea ce ne place, ci să mâncăm în cantităţi mai reduse.

E recomantat să bei minim doi litri de apă pe zi, să mănânci fructe şi legume proaspete. Şi cam atât.

Mi-a mai zis doamna de... fizică, parcă, în Generală, că ar trebui să mâncăm nuci, nu prea multe, că şi ele-ngraşă, dar sunt bune pentru creier - nu te-ai întrebat niciodată de ce au înfăţişarea encefalului? E, uite, tocmai d-asta -, şi strugurii sunt buni pentru celulele roşii ale sângelui, întrucât şi boabele seamănă cu eritrocitele, şi pepenele este bun şi el la ceva, bineînţeles, acesta,, curăţă'' rinichii.

Sper că te-am ajutat, mult succes la dat jos kilogramele-n plus şi la menţinerea-n formă. Multă sănătate!