| Marina_4521 a întrebat:

Buna TPU
Ce este dreptul? As vreao o definitie la drept.pls:Xbig grin

Răspuns Câştigător
| AlexiaClaudia a răspuns:

În societatea omenească acțiunile omului sunt determinate de trebuințele sale. Aceste acțiuni, proprii și comune tuturor indivizilor ce compun societatea, trebuie însă limitate pentru că, în mod inerent, interesele personale ale unuia pot veni în conflict cu cele ale altuia, ceea ce ar dăuna însăși existenței societății. Diversitatea și complexitatea relațiilor sociale impun necesitatea organizării și reglementării raporturilor dintre oameni sau grupuri de oameni, pentru a face posibilă conviețuirea în cadrul societății.
Dreptul unui om poate fi îngrădit de abuzul exercitat de o altă persoană sau grupă de persoane.

Dreptul reprezintă un ansamblu de reguli de comportare în relațiile sociale, al căror principal caracter este obligativitatea - la nevoie impusă - pentru toți membrii societății organizate.

Din punctul de vedere al științei Dreptului, prin această noțiune se înțelege atât dreptul pozitiv (ca parte a dreptului obiectiv) cât și dreptul subiectiv.

Prin extensie, prin Drept se înțelege și știința - obiect de învățământ superior - care studiază aceste reguli sub toate aspectele. Dreptul derivă din latinescul "directus, ceea ce înseamnă linie dreaptă, riglă, drept. Corespondentul perfect, identic al termenului este "jus" - drept, dreptate, licit.

1 răspuns:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Bună.
Depinde la ce drept te referi; ai spus să-ţi dăm definiţia :
http://www.dexonline.news20.ro/cuvant/drept.html

Baftă!