| HunterSpartanu5 a întrebat:

Buna TPU, ce înseamnă a rani orgoliul cuiva?

Răspuns Câştigător
| Laurentiu_Barbu_1985 a răspuns:

Adică să îi dai peste nas(nu lovit) unei persoane care se crede buricul pământului, sa îl aduci cu picioarele pe pământ.
Oamenii orgoliosi se cred cei mai importanți iar când cineva le arată că sunt doar oameni simpli, se supără - le rănește orgoliul știrea.

2 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

De ex. sa ii spui cuiva ca e prost, cu toate ca e mandru de inteligenta lui si chiar e inteligent
ca are o masina de rahat cu toate ca are un Lexus nou
etc.

| stefiiii3 a răspuns:

Orgoliu apare cand este vorba de o persoana incrazuta. Persoanele orgolioase sunt, de obicei, cu o parere prea buna fata de ei insisi, se cred extraordinari.
Sper ca ai inteles cat de cat.