| Eda21 a întrebat:

Ce înseamnă discipline facultative la facultate? Sunt obligatorii? Trebuie neapărat să aleg vreuna?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| valentingb a răspuns:

Măi Eda dragă.
Ce înseamnă cuvântul facultativ? Înseamnă că nu e obligatoriu.
Așadar, ai la dispoziție 2-3 materii, din care îți alegi tu câte și care vrei. Mai multe discipline îți oferă mai multe credite. Dar, îți aduc mai multe examene.
Pe toată perioada facultății, trebuie să acumulezi un anumit număr de credite. Astfel, dacă iei note mici la materiile obligatorii, poți contribui cu câteva credite extra de la materiile facultative (opționale), ca după 3 ani să ai numărul necesar de credite.
În general sunt materii mai plăcute și mai apropiate de practica din domeniul ales de tine.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Facultative, adică nu sunt obligatorii.

| Reghqen a răspuns:

Facultative înseamnă ca poți decide dacă să le faci sau nu.

| VanesaParadis a răspuns:

Inseamna ca poti sari peste ele daca vrei, eu de exemplu am sarit peste sport.

| valentingb a răspuns (pentru VanesaParadis):

Ironic. Ca să nu faci sport, a trebuit să sari.