| Pikachu12345 a întrebat:

Ce mancare as putea gati de halloween?

Răspuns Câştigător
| ItsMyTime a răspuns:

Palari de vrajitoate : http://www.bucataras.ro/retete/palarii-de-vrajitoare-37578.html
ingrediente:

100 gr biscuti
20 gr unt
40 ml apa
1 1/2 linguri fructoza
1/2 pastaie de vanilie
1 lingura cacao
martipan

mod de preparare: Untul cu fructoza, apa si semintele pastaii de vanilie le-am incalzit in cuptorul cu microunde timp de cateva secunde. Biscuitii i-am zdrobit si am incercat sa obtin un praf cat mai fin pe care l-am amestecat cu cacao. Peste amestecul de biscuiti si cacao am turnat siropul cald si am amestecat pentru a obtine o compozitie consistenta nesfaramicioasa. Am intins o foaie din compozitia de biscuiti si am decupat 3 rondele. Din restul de compozitie am modelat conuri pe care le-am asezat deasupra rondelelor. Din martipant am decupat 3 fasiute pe care le-am folosit pentru a decora palariile.

muffins pentru halloween: http://www.bucataras.ro/retete/muffins-pentru-halloween-37579.html
ingrediente:
2 oua
60 gr unt
2 linguri fructoza
100 ml iaurt
extract de vanilie
160 gr faina
jumatate lingurita bicarbonat de sodiu
6 linguri zmeura congelata (maruntita)
decor:
50 gr martipan
coloranti alimentari (rosu, galben, verde)
zahar praf
mod de preparare: Untul l-am pus 30 de secunde in cuptorul cu microunde. Am amestecat untul topit cu fructoza, apoi am adaugat ouale, extractul de vanilie si iaurtul. Am amestecat bine compozitia, apoi am adaugat bicarbonatul de sodiu si faina. In final am pus zmeura, maruntita sa nu fie bucati foarte mari si am amestecat usor pentru a nu se zdrobi fructele.Am pus cu o lingura din compozitia de mai sus in 6 forme de muffin. Aam copt la 180 grade Celsius pana cand au fost rumenite.

Din martipan am rupt o bucatica pe care am colorat-o in verde, iar restul martipanului l-am colorat portocaliu amestecand rosu si galben. Am modelat 6 bilute pe care le-am aplatizat usor, apoi cu o scobitoare am crestat superficial bilele pentru a obtine forma dovleacului. La sfarsit un pus cate o bucatica de martipan verde.

Cand muffin-ul era rece l-am pudrat cu zahar praf, apoi am asezat cate un dovleac miniatural deasupra acestuia. aici gasesti mai multe http://www.bucataras.ro/cautare-retete/tag/halloween.html

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Se gateste ceva special de aceasta sarbatoare importata?

| oanateo a răspuns:

Supa crema de dovleac :
http://www.culinar.ro/......35/1/1594/
sau
Supa de sange cu ochi:
http://www.culinar.ro/....../31/21663/