| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.Ce sa fac sa nu mă mai inrosesc la fata? Nu sunt o persoana timidă și rusinoasa pur și simplu mă inrosesc,câteodată mă inrosesc așa degeaba,când de exemplu când sunt pe strada sau in spatii publice,sau când râd și mie cald, sau când mă. enervez, dar mă inrosesc si degeaba fara să am aceste simptome.Cum sa scap de roșeața din obraji? Cum am mai spus nu sunt timid și rușinos.Dau funda

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mi-e greu sa cred ca te inrosesti degeaba, un factor declansator tot exista. Poate schimbarile de temperatura, "eforul" fizic cand mergi, expunerea la soare ( sa intreb daca folosesti crema cu spf minim 30?;;):)) ) sau vantul sunt cauza problemei tale cand nu te incearca diferite emotii. Inrosirea se produce cand fluxul sangelui creste, ai putea sa bei apa rece ca sa rezolvi problema pe moment. Poti sa eviti alimentele picante, stresul, fumatul, stresul, frecarea tenului cu prosopul, alcool-ul si sa incerci sa-ti gestionezi mai bine emotiile, dar cred ca n-ar trebui sa ii dai prea multa importanta acestei probleme, sa te stresezi cu ea, daca cauza e doar cresterea fluxului sanguin ( poti sa mergi la medicul de familie ca sa-ti dea trimitere la dermatolog, poate este vorba de o alergie sau o problema dermatologica ) nu prea exista o rezolvare. Pentru rozacee/cuperoza se recomanda folosirea acidului salicilic, dar in cazul tau nu cred ca te-ar ajuta cu ceva daca roseata ta nu este permanenta.

Foloseste produse cu spf tot timpul anului, lotiunea asta este formulata corect ( nu contine iritanti ) : https://www.nivea.ro/......60141.html

ps : pastreaza funda :))

| ArinaWolf a răspuns:

Patesc si eu chestia asta, este o reactie a corpului la diferiti stimuli, nu poti face nimic pentru a schimba asta dar daca ti-e rusine pentru ca observa oamenii si te intreaba de chestia asta, nu e o problema, le poti spune pur si simplu ca asa reactioneaza corpul tau la diferiti stimuli psihici sau fizici si ca nu are directa legatura cu ce discutia sau cu felul in care te simti tu