| lorena66 a întrebat:

Cei care faceti orele online, le faceti doar de pe o platforma? Pentru ca eu sunt foarte nemultumita de ce se intampla la mine in clasă. Profesorii incarcau la inceput temele pe email. Ok. Apoi pe messenger ai facut alte zeci de grupuri pe care nici nu sunt activi(cu exceptia profei de romana). Mai peste o saptamana doamna diriginta vine cu ideea mirobolanta de a mai utiliza o platforma: digitaliada. Foarte prost lucrata, tinand cont ca e din 2017 sunt sigura ca o puteau lucra mai bine sau macar sa o updateze. Cand vrei sa incerci tema.ups! Poti selecta o singura poză si daca vrei sa pui mai multe, trebuie sa incarci poza respectiva iar apoi sa te duci din nou la tema si sa pui adaugi alta poza. In fiecare zi ne bombardeaza profesorii de desen, religie, muzica cu mai multe teme decat cei de mate chimie etc. Si cel mai naspa la site-ul acesta e ca atunci cand incarci fotografia, te duce din nou pe pagina principala. Si iaaaar trebuie sa dai scroll 10 ani ca sa ajungi la tema si sa postezi urmatoarea atasare. Foarte băguita platforma. De asemenea testele: daca mai ai un sfert de ora ramas si cateva minute de inactivitate, te scoate din test si il trimite ca fiind facut.
Bun. Am terminat cu asta. Sa vorbim si de grupurile de whatsapp pe care le avem si pe messenger. Tema se posteaza pe 10 siteuri, sa fiu sincera. Ca si elev eu nu cred ca ar trebui sa-mi spun "dă sa verific emailul. Nu e aici? A, atunci whatsappul, messengerul, digitaliada, a stai, easyclass! Ne-am facut inca o platforma pentru ora de chimie?!"
Orele online. Cand te gandesti ca ai ora stii direct unde sa o apuci. Nu, la noi avem: google meet, skype si zoom. Doua sunt ale doamnei diriginte cu care facem pe Skype si google meet si alta a celorlalti profesori.
Eu ca si elev cum ar trebui sa predau temele astea la zi? Mai ales daca nu-ti sunt date informatii clare, teme sunt trimise la ora 5.30 dimineata (am email de la proful de mate), orele de MATEMATICA sunt puse la 19:30, cand tu teoretic esti obosit si daca dai sa postezi tema..ups..nu stii pe ce site era.
As vrea ca profesorii sa "invete" sa se descurce pe o singura platforma. Nu 10, nu 13. Una singura pe care sa avem testele, temele si lectiile. E ceva greu in asta?

1 răspuns:
| LPCTSTR a răspuns:

Microsoft teams este destul de buna din ce-am auzit, incearca sa le transmiti profesorilor sa se mute pe teams.