| leolord669 a întrebat:

Buna ziua, sunt in clasa a 8-a si de curand am refuzat sa mai intru la orele online. Profesorii lucrau doar cu 3-4 colegi de ai mei restul eram pe post de mobilier, au cerinta doar sa le trimitem temele si sa stim tot de acasa si atat, daca nu, nu lucreaza cu noi. La ora de chimie am renuntat prima sa mai intru deoarece era tot ce am spus mai devreme dar ca era in mod exagerat in felul asta si m-a lasat corigent pe motiv ca n-am intrat. Am nota de purtare 9 din cauza absentelor. Dupa aceea 2-3 saptamani n-am mai intrat la nici o ora fara stirea parintilor. N-am mai suportat sa intru la ore doar ca sa ma uit cum lucreaza cativa. La ora de fizica profesoara avea inspectie si la ora asta ne-a dat niste teste pe care le-am rezolvat deja doar ca sa para ea ca ne-a invatat formidabil, practic isi asuma ca nu este buna ca profesoara atunci cand triseaza in halul asta, prost am fost ca n-am filmat. Maine ma intalnesc din nou cu toti, probabil o sa puna la intrebari sau sa imi zica ce neglijent sunt. Dirigintele porecleste o fata *capra* pe motiv ca n-are note peste 9. La mate era aceeasi chestie ca la chimie dar ma fortam sa intru pe motiv ca este o materie importanta, bineinteles am renuntat la ea ca tot prost ramaneam cand doar te uiti cum lucreaza cu altii si le da teme speciale lor. Ceva pareri? O sa ma afecteze media 9 la purtare? Pareri?

2 răspunsuri:
| Nimeni91 a răspuns:

Buna! Nu, nota 9 la purtare nu te va afecta, trebuie sa ai minim 6 ca sa poti trece anul scolar. Este doar 9, nu este o nota mica, nu te ingrijira din cauza asta.
Ai timp sa iti inchei mediile la materiile la care ai situatie neincheiata in primele 8 saptamani din al doilea semestru, cel putin asa ne-a informat diriginta. Poti sa îi rogi pe profesori sa te asculte din materia de pe primul semestru, ca sa iti indrepti situatia, insa, desi stiu cat de greu poate fi uneori, trebuie sa participi la orele online, chiar daca nu sunt intotdeauna placute. Si eu am avut experiente neplacute, nu ca a ta, dar neplacute, insa am intrat ca sa imi asigur mediile.
Un sfat ar fi sa incerci sa iti ceri scuze, chiar daca si profesorii au o parte din vina pentru felul in care au abordat predarea online, apoi sa incerci sa îi rogi pe profesorii la care ai mediile neincheiate sa te asculte din ce ati facut in semestrul acesta, daca nu ai toate lectiile, cere-i-le unui coleg cu care te intelegi mai bine. Incearca sa ai toate lectiile scrise pe caiete separate, poate va vor controla la caiete, citeste lectiile, poate te vor intreba chiar maine cate ceva. Stiu, si comportamentul tau a lasat de dorit. La clasa mea, cel putin, profesorii au dorit sa vada implicare. Trebuia sa fii prezent la ore, chiar daca lectiile se desfasurau in felul acesta defectuos. Incearca sa te adresezi parintilor tai, ca sa poata indrepta situatia asta, care nu este altceva decat nepasare din partea profesorilor, care nu vor sa insiste si asupra altor elevi, din cate am inteles din ceea ce ai scris, decat asupra celor care stiu totul perfect de acasa, care sunt gata invatati.
Nota la purtare nu te va afecta, insa ce te va afecta vor fi urmarile faptului ca nu ai participat la ore. Poate vei ramane cu o parere nu prea buna a profesorilor asupra absenteismului tau, si asa te pot considera un elev care nu isi da silinta.
Un alt sfat ar consta in faptul ca trebuie sa justifici de ce nu ai participat la ore, insa este foarte greu sa îi spui unui profesor ca nu ai participat din cauza ca pur si simplu nu te-a bagat in seama, astfel ca trebuie sa te adresezi conducerii scolii, sa îi explici directorului felul in care a fost neglijata prezenta ta la orele online.
Nu stiu daca te-a ajutat in vreun fel, insa sper sa incerci sa faci ca mediile tale sa fie incheiate in primele 8 saptamani ale semestrului 2, cand ai posibilitatea. Daca ai rams corigent la o materie, dupa cum ai spus, incearca sa iei o medie de cel putin 6, sau si mai mare pe semestrul 2, ca sa iti poti asigura o medie de trecere si, implicit, inscrierea la Evaluarea Nationala.
Mult succes!

| leolord669 explică (pentru Nimeni91):

Iti multumesc mult pentru raspuns si timpul pe care l-ai acordat pentru a imi scrie toate astea. sincer, imi va fi greu sa imi cer iertare, o parte din mine spune doar sa le zic faptul ca sunt niste ignoranti cu cerinte, presupun ca trebuie sa le fac pe plac celor care cica ar trebui sa imi construiasca un viitor mai bun. Sper si la examen sa ma descurc... mult imi doresc sa pot intra la un liceu de peste media 8, dar n-am de unde meditatii, nici nu avansez cu zi ce trece, profesorii se apara intre ei ca sa evite confilcte, mediile mele generale nu sunt splendide, parintii mei nu ma suporta. si toate chestiile acestea... ma trag in jos, nu ma simt bine, multumesc mult pentru raspuns apropo, o seara frumoasa