| stefan563 a întrebat:

Credeti ca Dumnezeu exista si este atotputernic?

93 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt ateu

| Alexeiriq8 a răspuns:

E intrebarea fara un raspuns clar.Dar trebuie sa credem asta pentru ca noi oamenii avem nevoie sa credem in ceva.Si cu siguranta cand nu vom mai fi vom gasi si raspunsul la aceasta intrebare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred cu tarie in existenta unui barbos care sta pe un norisor si se amuza de tot ce mi se intampla, glumesc laughing

Nu cred in existenta acelui Dumnezeu care este promovat de oameni dar nici nu neg existenta unui " Dumnezeu " - sunt agnostica. Nu vad de ce ti-ai trai viata gandindu-te la moarte, poate ca dupa ce mori nu mai e nimic.

| gemeni6226 a răspuns:

Bineinteles cred acest lucru.

NOname
| NOname a răspuns:

Nu am motive să cred una ca asta.

| AC4S4 a răspuns:

Da.

| Drimmero a răspuns:

Evident

| Anastasia3000 a răspuns:

Eu cred că există. Și cred că este atotputernic. Doar nu este ca zâna măseluță care este inventă.

| viperra a răspuns:

Nu doar cred, El chiar exista.In biblie(care este veche de cand noi abia vorbeam) scrie ca interiorul pamantului este foarte cald. Oamenii de atunci nu stiau cum e interiorul, masinile nici nu existau, dar mai sonde care sa sape la x km in jos?
In biblie din nou scrie ca pamantul sferic suspenda de nimic. Oamenii credeau ca e plat pe atunci, abia dupa cativa mii de ani au observat ca biblia avea dreptate si ca Dumnezeu le-a comunicat oamenilor ceva adevarat. happy (asta e doar un exemplu)

| RAY a răspuns:

Natura nu are nevoie de spiridusi sau magicieni se descurca si singura, nu cred ca exista nici un fel de creator

| RAY a răspuns (pentru viperra):

Pamantul nu este suspendat in univers. Adica poti sa te exprimi si asa nu este gresit, dar para nu-mi suna bine. "Suspendat in Univers" Te gandesti ca este prins cu sfori de ceva. Asa e cel putin primul lucru la care te gandesti.
Daca eu am un corp cu o anumita gravitatie si mai am inca un corp.
Ii imprim acestui corp o viteza suficient de mare incat sa orbiteze in jurul primului. Putem noi sa spunem de el ca e suspendat?

| viperra a răspuns (pentru RAY):

Imi pare rau, am fost prea superficiala.De fapt, scrie ca "suspenda de nimic", iar oamenii credeau pe atunci ca exista un zeu sau o creatura care il tine in mana si se plimba cu el, schimband anotimpurile.

| RAY a răspuns (pentru viperra):

De-a lungul Antichităţii, această concepţie a continuat să capete greutate. Geograful, astronomul şi matematicianul antic Ptolemeu din Alexandria (circa 87 - 165 e.n.) şi-a trasat hărţile luând în considerare existenţa unui Pământ cu suprafaţa curbă.

Dar lupta de idei a continuat şi ea. În primele secole ale erei noastre, teologii creştini aveau vederi împărţite: unii erau convinşi de sfericitatea Pământului, în vreme ce alţii, intepretând literal Scripturile, şi-l imaginau plat, plutind pe ape, întreg ansamblul - Pământ şi ape - fiind adăpostit sub firmament.
http://www.descopera.ro/stiinta/10471991-cum-este-alcatuit-pamantul

| RAY a răspuns (pentru viperra):

Si greci antici stiau ca pamantul e rotund si ca sta suspendat in aer, biblia nu e mai veche ca Grecia antica si egipteni aveau asemenea teori si mesopotani

| RAY a răspuns (pentru viperra):

Atunci de ce biserica a fost impotriva celor care a spus ca pamantul e rotund? ca nu stiinta a fost impotriva

| Xelon a răspuns (pentru RAY):

Ray,este un citat "daca tu crezi in D-zeu si el nu exista nu ai pierdut nimic, dar daca nu crezi si exista ai pierdut tot" nici eu nu sunt foarte religios, dar eu zic ca mereu trebuie sa pastram un echilibru in totate.

| stefan563 explică:

Pentru cei care cred in Dumnezeu si in faptul ca e atotputernic. Trebuie sa isi fi dat seama ca noi (oamenii) nu mai avem sanse de „reabilitare" ( adica sa ne schimbam sa nu mai poluam, furam, distrugem specii de animale, plante) Adica mai simplu ca ii distrugem creatia ( Terra).De ce nu ia masuri cand noi ne apropiem de autodistrugere

| someone00 a răspuns:

Nup

| Amalia12345678 a răspuns:

Nu pot spune nici ca cred, nici ca nu cred...

| Amalia12345678 a răspuns (pentru Xelon):

Nu credeam ca esti un om credincios laughing

| stefan563 explică (pentru Amalia12345678):

Eu cred in Dumnezeu ( dar nu il cred „usa de biserica" rolling on the floor )Adica daca e atotștiutor inseamna ca stia dinainte de a se naste persoanele care sunt condamnate la iad ceea ce mi se pare tragic. Scuze nu prea stiu sa explic sad

| Xelon a răspuns (pentru Amalia12345678):

Papusa,nu sunt credincios tot ce am vrut eu sa zic este ca in unele privinte este bine sa ramani circumspect si acum ca sa schimbam subiectul cum doamne ai reusit sa iti pui poza in pozitia aia? laughing

| viperra a răspuns (pentru RAY):

Grecii* antici nu stiau asta, ei credeau ca zeul mitic Atlas poarta pe umeri pamantul

| untu a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi pare rau! Pacat!

| Amalia12345678 a răspuns (pentru Xelon):

1 la mana: lasa apelative gen "papusa" pentru altele.
2 la mana : imi pun poza in ce pozitie vreau, ai ceva impotriva?

| Amalia12345678 a răspuns (pentru stefan563):

Este un subiect delicat....fiecare cerede in ceea ce vrea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru untu):

O sa devin islamic, aia e religia reala

| untu a răspuns (pentru anonim_4396):

Te inseli,ai uitat ca in afara de trup mort, exista suflet? Sufletul este vesnic viu, nu moare niciodata! daca exista suflet, exista si Dumnezeu, Raiul si Iadul! Sufletul cand se desprinde de pe trup se poate vedea si auzi ce se intampla pe pamant cat si pe cele din lumea invizibila!

| untu a răspuns (pentru RAY):

Te inseli!