| stefan563 a întrebat:

Credeti ca Dumnezeu exista si este atotputernic?

93 răspunsuri:
| Xelon a răspuns (pentru Amalia12345678):

Iti spun cum vreau eu, daca nu iti convine ai butonul de ignore.
Nu am absolut nimic, dar eu zic ca era si mai bine daca o puneai cu susul in jos, era si mai spectaculoasa asa laughing

| untu a răspuns (pentru Xelon):

Asa este! Foarte adevarat ce zice citatul!

| untu a răspuns (pentru Xelon):

Eu cred ca exista cu adevarat pentru ca CUVANTUL LUI DUMNEZEU este viu si se vor face toate dupa porunca si voia LUI, vezi ce scrie in Biblie la GENEZA? Cum a creat bunul Dumnezeu cel ATOTPUTERNIC, ATOTVAZATOR si ATOTSTIUTOR!
-http://www.bibliaortodoxa.ro/vechiul-testament/25/Facerea

| Drimmero a răspuns (pentru Xelon):

Bwhahahahaha

| Amalia12345678 a răspuns (pentru Xelon):

Inca nu am de gand sa te ignor, dar nu forta nota...

| Xelon a răspuns (pentru Drimmero):

De ce razi tunare?
Ti s-a urcat victoria la cap?

| Xelon a răspuns (pentru untu):

Nu stiu ce sa zic...
Sunt si argumente pro si contra...

| RAY a răspuns (pentru Xelon):

Si daca te inseli in privinta acelui zeu?

| RAY a răspuns (pentru viperra):

Tu macar ai citit ce scrie pe wiki?

Probabil cel mai original observator, Aristarchus din Samos, credea că Pământul se rotește în jurul axei sale o dată la 24 de ore, și, împreună cu alte planete în jurul Soarelui. Aristarchus a fost primul om care a calculat distanța de la Terra la Lunā și la Soare. Acesta a ajuns la concluzia ca Soarele se afla la o distanță de 19 ori mai departe decât Luna și că este de circa 20 de ori mai mare decât aceasta. Din aceste rezultate a dedus ca Terra trebuie sa orbiteze in jurul Soarelui deoarece n-ar avea sens ca un obiect mare să orbiteze în jurul unuia mai mic. Explicația sa a fost respinsă de cei mai mulți filozofi greci, care priveau Pământul ca o planetă statică în jurul căreia se roteau celelate planete.

| RAY a răspuns (pentru untu):

Dovedeste ca ma insel, degeaba o afirmi fara dovezi

| RAY a răspuns (pentru untu):

Ai tu vreo dovada ca exista sufetul?

| Xelon a răspuns (pentru RAY):

Sunt sanse foarte mari sa te inseli, dar eu tot sunt de parere ca e bine sa nu fi asa de radical, oricum religia a avut un rol foarte important, gandeste-te ce ii impideica pe oamenii de acum 100 de ani sa se jefuiasca si sa se oamoare intre ei(politia de atunci nu detinea nici pe departe tehnologia de azi ) in opinia mea singurul lucru ce ii tinea cat de cat in frau pe oameni era teama ca cineva e sus.

| RAY a răspuns (pentru untu):

Acele argumente pot fi folosite pentru orice zeitate din cele 6500 inventate de om, eu vorbesc de dovezi clare nu de basme, vrajeli de astea, ca si argumente pentru zana maseluta se pot face, tu stii ce e o dovada?

| RAY a răspuns (pentru Xelon):

Sansele sunt egale pentru orice zeitate din cei 6500 inventati de om

| untu a răspuns (pentru anonim_4396):

E bine sa crezi in Allah, dar trebuie sa credem si in Domnul Iisus Hristos, care este Fiul Lui Dumnezeu! Prin El intram in Imparatia cerurilor al Lui Dumnezeu (ALLAH).

| RAY a răspuns (pentru untu):

Metoda științifică costă în următoarele faze:
Observarea unui fapt
Formularea unei probleme
Propunerea unei ipoteze
Realizarea unui experiment controlat, pentru a testa validitatea ipotezei

tu inca nici macar nu esti la pasul 1, nu ai observat nimic, doar afirmi niste chesti cu care ai crescut daca erai nascut in india credeai in alti zeii si la fel vreai sa ma convingi cu zeii tau cu acelasi argumente

| RAY a răspuns (pentru untu):

Dumnezeu nu este autoputernic, daca ar fi nu exista raul, daca ar fi ATOTVAZATOR nu le intreba pe adam si eva unde sunt, ATOTSTIUTOR nu este pentru ca chiar el spune ca regreta ca a facut omul de asta face si potopul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru untu):

Am fost sarcastic
Nu e pacat sa fiu ateu cum nu e pacat sa fiu nici budist

| stefan563 explică (pentru RAY):

Practic nu exista dovezi clare on ceea ce priveste multe chesti ( existenta unei zeitati, suflet, extraterestri, fantome,) asa ca nu putem decat crede ( cred in proportii de 20% )

| untu a răspuns (pentru RAY):

Te inseli, este ATOTPUTERNIC, dar lumea asta pacatoasa e de vina si isi fac singuri raul si multe pacate fac pentru ca nu-si asculta poruncile LUI DUMNEZEU ca nu sunt destul de nemultumiti! daca L-ar aculta si respecta poruncile date de Dumnezeu, pana acum ar fi lumea mai buna si fericita care isi duc o viata curata!

| RAY a răspuns (pentru untu):

Poate Dumnezeu să creeze o piatră care să fie atât de grea încât nici măcar El însuşi să nu o poată ridica? Desigur, dacă El îşi doreşte asta.

| RAY a răspuns (pentru Xelon):

De ce tariile cele mai religioase sunt cele mai violente din lume? http://www.atlasandboots.com/most-dangerous-countries-in-the-world-ranked/

de ce cele mai pasnice sunt cele atee? https://media.imopedia.ro/......24098.html

| Xelon a răspuns (pentru RAY):

Este un subiect foarte complex se pot scrie carti pe tema asta, eu prefer sa fiu rezervat, sunt foarte multe argumente contra, dar sa fi preventiv nu strica.

| RAY a răspuns (pentru Xelon):

Daca te nasteai in india ai fi crezut in alti zeii si poate ai folosi acelasi argumente si pentru ei, nu crezi in dumnezeu din frica ca te vei intarni cu el, acel argument e pentru lasi, fricosi, crezi ca vrei nu din frica

| Xelon a răspuns (pentru RAY):

Nu sunt prost,exista multe argumenete contra, ca de exemplu dinozaurii(a caror existenta a fost dovedita) sau omul primitiv care in nici un caz nu ar fi fost in stare sa se roage plus ca nu are nici o legatura cu Adam, ca sa nu mai zic ca sunt N religi in lumea asta si toate venereaza zeitati diferite, dar nu stiu ce sa mai zic, pe mine unu recunosc ca ma depaseste subiectul.

| Drimmero a răspuns (pentru Xelon):

Mare victorie, cu Hull.
Ma pregatesc sufleteste pentru miercuri,, sa vezi acolo ce omor luam!

| Xelon a răspuns (pentru Drimmero):

Nu fi pesimist, daca si tu ai ajuns pesimist e grav.

| Xelon a răspuns (pentru Amalia12345678):

Am inteles papusa nu fortez nota iti place melodia asta? https://www.youtube.com/watch?v=YVkUvmDQ3HY

| Drimmero a răspuns (pentru Xelon):

Sunt doar realist, cu cine sa te aperi? Nu avem idei de joc, tot timpul Sanchez jucat varf,, Bellerin nu mai face fata pe banda ca fundas, trebuie avansat in mijlocas. Daca am ajuns sa construim atacurile cu Hector e grav... Ozil si Sanchez reprezinta dependenta lui Arsenal, daca nu ar juca niciunul 1 meci, ar ramane doar pulberea de noi. Am inteles ca vine Allegri aici din sezonul viitor, Doamne ajuta sa scap de lepra aia de W0nger odata.
Daca aveam tot efectivul de joc + un fundas dreapta si un atacant de careu, alta era treaba!