| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot curata o moneda vechie de argint mai exact din anul 1924 tongue?
FUNDA REPEDEEEEE

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Are dreptate AlexanderAdrian. Nu se curata fiind mai valoroase asa. Daca totusi insisti: http://lady-journal.com/cum-curati-argintul-in-conditii-casnice/

| AlexanderAdrian a răspuns:

Nu curata moneda sub nici o forma. Monedele sunt cu atat mai valoroase cu cat sunt lasate in pace si au patina sau luciu de batere. Unele monede insa nu sunt foarte valoroase oricum din cauza ca sunt f raspandite, iar cele dupa 1900 sunt destul de raspandite. Depinde despre ce moneda e vorba.

| anonim_4396 explică (pentru AlexanderAdrian):

Vreau sa o curat pentru ca se observa foarte greu ce scrie pe ea.Si e decizia mea eu vreau sa stiu cum sa o curat nu vreau sfaturi happy App nu sunt sigura daca e de argint...am crezut ca pentru ca mai am doua la fel de argint da asta are urme de rugina. si am inteles ca argintu nu rugineste..insa am incercat sa o curat putin si se vede o nunata argintie. nu mai inteleg nimic =]

| AlexanderAdrian a răspuns:

Argintul se curata perfect cu o periuta de dinti si cif fara clor, e ciful acela cu verde, oricum scrie pe el. Eu asa imi curat lanturile de Ag fiindca le cam innegresc vara de la transpiratie. Se curata f bine si capata si luciu. Daca totusi moneda e prea afectata o poti curata si slefui la un bijutier, insa e adevarat ca Ag nu rugineste, doar innegreste sau uneori se inverzeste slab.

| anonim_4396 explică (pentru AlexanderAdrian):

Mda m-am interesant si nu e de argint e de bornz da lasa mi-e lene o las asa XD

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru anonim_4396):

O solutie pentru curatat diverse metale poti cumpara de la sano, se cheama sano multimetal si curata si obiectele din bronz

http://www.produse-sano.ro/....../index.php