| Timi08MM1988 a întrebat:

Buna TPU, cum se numesc televizoarele vechi adica nu cele plasma, alea vechi?

7 răspunsuri:
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Lucreaza? Nu s-a epuizat stocul?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Suna si tu vezi acolo daca mai sunt tv

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In limbaj popular, "cu tub". Tehnologia mi se pare ca e CRT.
Sunt impartite si alea in doua categorii principale: alb/negru si color. Dar sunt multe diferente intre ele, unele au definitie mai buna, altele mai slaba. Tehnologiile lor erau pe 3 categorii: pe lampi, pe tranzistori sau pe integrate.
Integratele fiind inceputurile chip-urilor.
Cele "plasma" sunt si ele de fapt de mai multe feluri, plasma e primul model de televizor "extraplat", iar cele din prezent sunt cu LED. Mi se pare ca au fost si cu cristale lichide.
Pana si ledurile sunt de foarte multe feluri, bineinteles.

| Lioana a răspuns:

Televizoare cu circuite integrate sunt cele mai voluminoase in grosime.
Dar cele si mai vechi decat acestea erau televizoare cu lămpi.

| CostinAlamariu a răspuns:

Cu tub

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

CRT tv
https://www.google.com/......ps?/search