| RedHair a întrebat:

Curand imi dau jos aparatul dentar si ma intrebam daca imi puteti explica pas cu pas cum o sa-l dea jos, cei care ati trecut prin asta. Eu am bracketi ceramici si astia se sparg cand ii prinde cu clestisorul.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Stie el ce trebuie sa faca.Nu trebuie sa iti fie teama.

| LollypopMe a răspuns:

Nu am avut niciodata aparat dentar.
Din cat stiu, e ca un fel de boala.
Nu se stie cum, vei vedea acolo! Dentistul stie mai bine si are experienta decat mintea noastra.
Sper sa nu patesti nimic cand ti-l scoate!
Funda?

| RedHair explică (pentru LollypopMe):

Boala? Asta chiar nu are sens. Ce-ai vrut sa spui cu asta?

| darrio2007 a răspuns (pentru LollypopMe):

Aparatul dentar nu este o boala.Se foloseste pentru indreptarea dintilor.

| LollypopMe a răspuns (pentru RedHair):

Am spus CA UN FEL!
nu ca e... Dar nu prea e sanatos sa ai

| RedHair explică (pentru LollypopMe):

Nu e sanatos sa ai aparat dentar? Please, tell me more...

| LollypopMe a răspuns (pentru RedHair):

Din cat stiu, nu prea.
Am o colega care are si a avut la probleme....Ba trebuia sa isi scoata 3 dinti care nu se miscau ca sa ii faca aparatul (avea dinti peste altii) ba nu putea manca, ba nu venea la scoala ca avea probleme cu aparatul...

| RedHair explică (pentru LollypopMe):

Deci e mai "sanatos" sa ai dintii unii peste altii? inteleg acum.

| LollypopMe a răspuns (pentru RedHair):

Avea si dintii strambi. Dar acum i s-au mai indreptat

| Fridăm a răspuns:

Eu am avut normal, nu din ceramică. Nu prea îţi pot explica pas cu pas, pentru că, de frică, încercam să mă gândesc la altceva. laughing Am tot citit în diverse locuri că doare, etc, dar nu am simţit mai nimic. A făcut ceva cu un cleşte pe acolo, şi apoi, mi-am văzut aparatul în mâna dentistului. Atât îţi pot spune sigur, după ce ţi'l dă jos, vei avea o senzaţie cam ciudată, ca şi cum ţi'ai simţi doar gingiile şi te vei spăla mai uşor pe dinţi. Succes!