| Forevăr a întrebat:

Daca ma dau cu creion de ochi ( la ochi, normal) imi poate afecta vederea? ( am numai 13 ani).

6 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

Asta depinde de fiecare persoana in parte, de nivelul de sensibilitate al fiecarei persoane mai exact. Daca te dor ochii de cand te dai cu creion, cel mai recomandat ar fi sa nu te mai dai.
O zi buna! happy

| deeitza a răspuns:

Nu deloc de la 11 ani il folosesc si nu am nimic (am 16)

| FineBroAndy a răspuns:

Nu

| SnaPShoT a răspuns:

Lasa tu toate fardurile, rujurile si ce or mai fi ai scoala fetitolaughing
Nu iti spun nimic parinti profesori?
Tu invata carte ca o sa mai timp si de astea mai tarziulaughing
Nu multi prefera naturalul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum am mai zis la multi.Esti la o varsta foarte frageda si nu, nu iti afecteaza ochii dar cand ai sa fii mai mare pe la vrep 35-40 de ani in sus, piele ta va fi ridata, uscata, stransa si etc.Esti frumoasa asa cum esti.Nici eu nu sunt asa de mare(14 ani) dar ma dau doar cu rimel si poate putin luciu sau ceva pe buzehappy. Frumusetea naturala e cea mai frumoasahappyDe astea femeile invarsta se machiaza, ca sa isi ascunda ridurile si tot ce mai au ele.Asa,ne dam cu toate chimicalele pe fata, cand inca piele noastra este plapanda, apai la 40 de ani cum va fihappy Adica asta este parerea mea, tu faci cum vreihappy

| abcdefghij a răspuns:

Eu personal cred ca nu. depinde unde folosesti creionul. de fapt daca creionul de ochi afecta vederea nu se fai fabrica de mult. foloseste-l cu incredere. lasa-ma sa-ti zic ceva de biologie:intregul glob ocular este acoperit de o membrana gelatinoasa numita scleritica care are rol in protejarea ochiului.