| relativsausigur a întrebat:

daca ma puteti lamurii si pe mine as aprecia.
Care sunt analizele de sange obligatorii care trebuie sa ti le faci odata pe an?
Cele la care doctorita de familie are obligatie sa iti dea trimitere?
Pentru ca eu una pana in momentu in care am avut niste probleme cu vitaminele nu mi-am facut analize de sange, iar cand am fost la ea in afara de hemoleucograma nu mi-a dat nimic.
Ceea ce nu mi se pare ok, din moment ce eu i-am cerut sa le fac pe toate care sunt anuale.
Problema este, ca eu nu stiu care sunt acelea.
Puteti fi expliciti va rog?
Pupici :-)

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Nu stiu exact care sunt analizele anuale, la un moment dat venea o scrisoare acasa, cum ca ai gratuit o serie de analize, si scria si care.
Medicul de familie poate sa subventioneze aproape orice analiza, dar daca el stie sa citeasca doar hemoleucograma, degeaba te pune sa faci hemocultura. Pentru celelalte, (exista mastercard... laughing exista medici specialisti. Sunt analize/teste pentru orice. Si pentru vitaminele din sange, dar trebuie interpretate in context clinic si de catre un medic care stie.
Du-te la medic si spune-i sa-ti dea sa faci o serie de analize complete. Daca iti da tot hemoleucograma si atata, schimba medicul de familie.

1 răspuns:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Este obligata sa iti dea trimitere pentru analize.
Glicemie/sumar urina/trigliceride/colesterol/vsh/tgp/tgo/creatinina serica/urocultura/uree serica/ sunt cred ca 10-15 analize.
Astea am eu pe trimitere catre laborator.
Este dreptul tau si obligatia ei!
O zi buna happy