| DanielLazărPopa2019 a întrebat:

Bună, TPU. De ce au ajuns unii oameni să nu se mai bucure de viață?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

As zice ca sunt prea multe "informatii" disponibile.

Inainte, nefiind tehnologie, oamenii traiau oarecum intr-un mediu restrans.
Acum avand tehnologie, e suficient sa intrii pe Facebook, sa vezi 2-3 postari ale unor persoane din vacanta, sau cu noua lor masina, si incep sa te macine gandurile, ca de ce aia sunt in vacanta si tu esti acasa, ca de ce ailalti si-au luat masina, si tu abia daca iti permiti o alta masina la mana a-2-a.
Pur si simplu in ziua de azi oamenii se raporteaza tot mai mult la alti oameni, si uite asa, nu se mai bucura cu ce au, si incep sa devina din ce in ce mai tristi.

In ziua de azi, toti isi arata doar partile bune.
Isi arata vacantele, dar nu isi arata ratele.
Isi arata masina, dar nu-si arata anii de munca pentru a obtine aceea masina.
Vazand asta, multi devin tristi, cand, de fapt, poate ei ar trebui sa fie mult mai fericiti decat ceilalti, poate pentru ca au un acoperis asupra capului pentru care nu platesc rate, poate pentru ca au o familie fericita, poate pentru ca nu isi pierd noptile facand ore suplimentare la servici.

| Jus7t a răspuns (pentru OldSoul):

"Isi arata masina, dar nu-si arata anii de munca pentru a obtine aceea masina".

Sau eventual o poză cu părinții.

4 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

Egocentrism

| Cheo0S a răspuns:

Ce vezi asa interesant la viata de de merita sa fi mereu bucuros?

| AdrienWH a răspuns:

Salut! din cauza problemelor pe care le intampina. Unii vibreaza mai mult emotii, astfel incat le traiesc mult mai intens, iar asta poate duce la diverse stari, ei nefiind capabili de a isi gestiona prea bine emotiile.