| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU! De la un timp ma simt mult mai protejata dacă îmi acopăr capul cu o eșarfă sau un batic. Nu mai atrag atâtea priviri și bărbații nu se mai uita așa insistent după corpul meu. Acum ma simt confortabil sa port batic pentru ca port și masca și nu ma cunoaște nimeni, dar când nu o sa mai purtam măștile îmi este oarecum rusine ca o sa ma recunoască cineva prin oraș și nu prea vreau sa ma vadă cu capul acoperit. Ma simt ca intre ciocan și nicovala. Am încercat sa stau și in casa cu capul acoperit sa încerc sa ma obișnuiesc oarecum cu asta dar când ies afara si ma gândesc ca la un moment dat nu o sa mai purtam maștile e ca și vorba cu socoteala din târg care nu corespunde cu cea de acasă. Aveți vreun sfat pentru mine? Fără mișto va rog mult. M-am saturat de privirile insistente ale bărbaților și de fluierăturile lor. Nu e vina mea ca arat bine de la mama natura... Va rog sa nu faceți mișto și sa imi dați un sfat. Dau funda! (nu știu la ce categorie sa integrez întrebarea)

7 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Intră pe Google și scrie "ținută din perioada interbelică pentru doamne". Vei găsi o mulțime de ținute care le poți adapta timpurilor moderne. Erau mitene, pălării cu o bucată de dantelă în dreptul ochilor, erau umbrele de vară, erau rochii diverse.
În prezent, hainele se fac strâmte pe corp datorită elastanului.
Încearcă să găsești ținute din bumbac, in, stofă, puțin mai largi.
Referitor la mască. Nu o mai fi obligatorie în spații deschise, dar la interior obligativitatea cred că se va mai păstra.
Iar, referitor la privirile aruncate, denotă proastă creștere și faptul că nu sunt pedepsiți de familia fetei cum se întâmplă în unele țări, chiar occidentale.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Aoleu...

In primul rand, legat de "barbatii" care fac asta, desi nu prea mai sunt asa multi, sau nu stiu exact in ce cartier locuiesti, ca lumea sa faca asta asa... insistent. Dar oricum, acele persoane care sunt capabile sa faca asta, o fac la modul prostesc, cel mai probabil. Iar acestia (cel mai probabil, din nou) sunt atrasi de partea provocatoare, iar aceasta nu cred ca este parul tau desfacut, fara nimic. Cel mai probabil ar fi hainele sau modul tau de a fi, asa ca daca vrei sa schimbi ceva... schimba ceva de la cap in jos.

In al doilea rand, iti este frica sa nu te recunoasca cineva prin oras? Dar ce oras este acela unde sansele sa fii recunoscuta sunt asa de mari? Sau esti o persoana "cunoscuta" care a facut ceva mai important sa zicem, sau a aparut pe la TV sau diferite emisiuni astfel incat sa fie recunoscuta de multa lume? Sau este un oras mic? Poate si de acolo lipsa de barbati cu putina minte care sa nu faca asta. Dar oricum, sa nu generalizam.

Pur si simplu, faci ceea ce vrei. Daca vrei sa iesi pe afara fara sa iti iei nimic in cap, atunci asa ar trebui sa faci, ce conteaza ce zic ceilalti? Nu poti sa ignori?

| Alexia1208 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Nu sunt foarte cunoscuta și nici orașul nu e foarte mare dar nici foarte mic. Nu parul desfăcut ii atrage dar am observat in jurul meu ca fetele musulmane care sunt la facultatea mea (și care arată mult mai bine din toate punctele de vedere și au forme mult mai bine definite) nu atrag priviri datorită eșarfei de pe cap. Cât despre îmbrăcăminte...nu ma îmbrac provocator deloc. De obicei ma îmbrac cu blugi cu talie înaltă și și fetele acelea se îmbracă la fel (niciodată nu le-am văzut cu haine largi). Nu îmi iau niciodată bluze cu buricul gol sau decolteu adânc. Nici pantaloni care sa fie foarte scurți sau foarte mulați. Mereu am fost decenta. Dar și la semafor ma claxonează, ma fluiera prin oraș grupurile de băieți și uneori chiar se pun in calea mea. Nu mai zic seara (pe la 7-8) dacă ma duc la cumpărături (pentru ca e mai liber) la unul din colțurile blocului pe lângă care trec sa ajung la Market e o gașcă de băieți ce ma fluiera mereu și uneori se îndreaptă către mine și nici rută ocolitoare nu am.
Fac ce vreau dar ma simt prost sa se uite după mine ca am ceva pe cap...

| Wr3nch a răspuns:

Pai nimen nu te va oprii daca vrei sa porti masca si cand nu va mai fi obligatoriu.

| Digikey a răspuns:

Un castravete in pantaloni sa fie putin mai mare decat al fluieratorilor.Se linistesc instant, iar daca le zambesti intorc privirile.

| Mopmop a răspuns:

Ar trebui sa te simti mandra ca esti admirata! Si da, e plina lumea de barbati prost crescuti! Ar trebui sa aplici ceva din medicina de urgenta. La un accident cu multiple victime. Stii cine este primul caruia i se acorda primul ajutor? Acelei victime care nu scoate nici un sunet...

| Februar30 a răspuns:

Ochelari de soare, sapca in loc de batic, esarfa sau fular in loc de masca