| anonim_4396 a întrebat:

Examenul cambridge FCE e greu de luat?
Adica am facut subiecte si ma descurc asa pe jumatate.
Ma ajuta cu ceva daca citesc in engleza mult si notez cuvintele noi?

3 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Engleza o inveti de la sine, trebuie sa te prinda.
Examenele de tipul ala nu-s valabile doar 2-4 ani?

| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

Nu
Cum adica de la sine?
Daca citesc si ma uit la filme nu se prind cuvinte noi?

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu, de exemplu, am inceput tarziu cu engleza si-am invatat-o cel mai mult din documentarele stiintifice de pe Youtube, asa am acumulat peste 50% din engleza uzuala si pot purta o discutie in engleza semi-cursiva si logica. La tine poate fi altfel, dar in orice mod ai face-o, nu trebuie sa stai stresat cu gandul ca "trebuie sa stiu ce-i cuvantul asta", pentru ca n-a mers nici la mine, totul a venit de la sine.
Deci cel mai indicat este sa ai cat mai multe surse.
SI nu uita de timpuri, nu face prostia mea, invata timpurile ca pe poezie, nu-ti imaginezi cat de mult o sa te ajute.