| ionescuandrada2000 a întrebat:

M-a intrebat verisoara mea ce romane trebuie sa citeasca in vara asta pentru clasa a VI-a. P.S.:Vrea exemple de 10 romane(frumoase!). Si repet:ROMANE PENTRU CLASA A VI-A!

1 răspuns:
| ριтιкaa1998 a răspuns:

Buna! Uite aici ce e obligatoriu sa citesti pentru clasa a6a!
1. Grigore Alexandrescu - Fabule: Boul şi viţelul, Câinele şi căţelul
2. I.L Caragiale - Momente şi schiţe: D-l Goe
3. Petre Dulfu - Poveştile lui Păcală
4. Barbu Delavrancea - Nuvele: Palatul de cleştar, Hagi-Tudose
5. Calistrat Hogaş - Pe drumuri de munte
6. Costache Negruzzi - Cum am învăţat româneşte
7. Literatură populară - Legende populare rămâneşti: Toma Alimoş, Novac şi corbul, Constantin Brâncoveanu, PinteaViteazu, etc.
8. Ion Pillat - Pe Argeş în sus, Satul meu, Poeme într-un vers, Balcic, Florica.
9. George Topârceanu - Balade vesele şi triste
10.Ionel Teodoreanu - Uliţa copilăriei
11. Mihail Sadoveanu - Ţara de dincolo de negură
12. Mircea Sântimbreanu - Recreaţia mare

Doine: Măi bădiţă, floare dulce; Foicică trei migdale, Celui ce-a lăsat oftatul, Frunză verde şi-un dudău, Plânge-mă, mamă, cu dor etc.
Balade populare: Toma Alimoş, Novac şi corbul, Constantin Brâncoveanu, PinteaViteazu, etc.
Creaţii de inspiraţie folclorică (în versuri): Doina, La mijloc de codru…, Ce telegeni…, Peste vârfuri
(Mihai Eminescu), Doina (OctavianGoga), Doina (George Coşbuc), Doina, De-aş avea, (VasileAlecsandri),
Cântec sfânt, Cântec de leagăn (Ştefan OctavianIosif) etc.
Fabule: Boul şi viţelul, Câinele şi căţelul (Grigore Alexandrescu), Bivolul şi coţofana (George Topîrceanu).
Texte descriptive în proză: fragmente din Ţara de dincolo de negură, Cetatea Neamţului, Portretul lui Ştefan cel Mare din romanul,, FraţiiJderi", volumul I, Ucenicia lui Ionuţ (Mihail Sadoveanu), Portretul lui Ştefan cel Mare
fragment din,, Letopiseţul ŢăriiMoldovei" (Grigore Ureche), fragmente din Pe drumuri de munte (Calistrat Hogaş), fragmente din Românii supt Mihai-Voievod Viteazul (Nicolae Bălcescu)

Sobieski şi românii (Costache Negruzzi), Amintiri din copilărie (Ion Creangă), Palatul de cleştar, Hagi-Tudose (Barbu Delavrancea), Moromeţii, Viaţa ca o pradă (MarinPreda),
Hotarul nestatornic (fragmente din romanul,, LaMedeleni") (Ionel Teodoreanu) etc.

Amintiri: La Broşteni, La scăldat, Procitania, Pupăza din tei etc. (Ion Creangă), Amintiri dintr-o călătorie, În munţii Neamţului (Calistrat Hogaş)
Memorii: Cea dintâi învăţătură (Nicolae Iorga)
Cugetarea: Scrisoare cu tibişirul (Tudor Arghezi), Poezia populară (GarabetIbrăileanu), Cărţile au suflet (Nicolae Manolescu)

Sper ca te-am ajutat! ♥